Vláda na měsíc přerušila debatu o přímé volbě prezidenta. Kabinet tak dělá prostor pro jednání s opozicí. O jednání u kulatého stolu stojí sociální demokraté. "Bude to jednání KO12, tedy koalice a opozice," řekl ČTK ministr vnitra Radek John (VV).
Na přesném formátu diskuse s ČSSD se chtějí lídři koaličních stran už ve čtvrtek dohodnout s nynějším šéfem sociální demokracie Bohuslavem Sobotkou. "Jsme přesvědčeni, že toto je zásah do ústavy, který vyžaduje širší politický konsensus," zdůraznil premiér. S ČSSD chce vláda nalézt shodu před tím, než se definitivně rozhodne.
"My chceme jednoznačně nezpochybnitelnou, čistou politickou dohodu," upozornil Nečas. Dohoda by měla vyloučit, že přijetí zákona neskončí pod libovolnou záminkou v Poslanecké sněmovně či v Senátu.
Ministr vnitra, vicepremiér a lídr Věcí veřejných Radek John (VV), který materiál nabízející tři varianty přímé volby do vlády přinesl, ve středu ČTK řekl, že jednání by se mohlo uskutečnit ve formátu "K012", tedy zástupců koalice a opozice v celkem 12 lidech. Nyní koaliční předáci jednají ve formátu K9, kdy každou ze tří vládních stran reprezentují tři zástupci.
O jednání u kulatého stolu sociální demokraté stojí. Vládu ve středu k přerušení diskuse o materiálu a debatě s opozicí sami vyzvali.
O přímé volbě prezidenta a omezení imunity zákonodárců ve středu se sociálními demokraty jednali zástupkyně Věcí veřejných ve sněmovně. VV a ČSSD se shodují na dvoukolové variantě přímé volby prezidenta, podobné systému voleb do Senátu.
Dalšími zvažovanými variantami jsou přímá jednokolová volba a volba dvoukolová, kde by do závěrečného klání postupovali kandidáti, kteří v prvním kole získali přes 12,5 procenta hlasů.
Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) novinářům po jednání vlády řekl, že i po přijetí ve středu projednávané novely české Ústavy, bude muset být přijat další zákon, který upraví podrobnosti průběhu samotné volby. Ústavní text kromě samotné procedury volby obsahuje jen informaci o tom, kdo může prezidenta do přímé volby navrhovat. Podle nynějšího materiálu je to každý dospělý český občan, pokud jeho návrh podpisem na petičním archu podpoří 50.000 českých voličů. Hlavu státu by mohla navrhnout také skupina 20 poslanců či 10 senátorů.
V Ústavě by mělo být nově také napsáno, kdo volby může vyhlásit - zřejmě předseda Senátu - a v jakém termínu vzhledem ke konci funkčního období dosavadní hlavy státu.
Klaus: Do přímé prezidentské volby v roce 2013 kandidovat nebudu - čtěte ZDE
Názory čtenářů: Přímá volba prezidenta? Ano či ne - čtěte ZDE
Koalice nyní nechce otvírat otázku změn kompetencí hlavy státu, sociální demokraté by ale chtěli do zákona protlačit, aby byl prezident za určitých podmínek odvolatelný.
Návrh by měl být přijat do konce roku 2012, v dalším roce totiž bude třeba zvolit budoucího prezidenta. Se změnou jeho pravomocí navrhovaná novela ústavního zákona nepočítá.
Souhlas alespoň části opozice bude vláda při hlasování o ústavním zákonu potřebovat.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist