V Moravském Krumlově pracovníci radnice odpečetili za účasti ministra kultury Jiřího Bessera (TOP 09) Rytířský sál zámku, v němž je od loňského října uzamčeno dílo malíře Alfonse Muchy Slovanská epopej. Dílo tvoří 20 pláten. Pět z nich je srolováno. Zatím není jasné, zda tato srolovaná plátna v Krumlově zůstanou, nebo jestli budou převezena do Prahy. Jádro sbírky by ale mělo být v Rytířském sále zpřístupněno turistům již od dubna.
Odborníci se shodli, že srolovaná plátna je nutné opět rozvinout. Galerie hlavního města Prahy ale přišla s návrhem, aby byla převezena do jejich pražských prostor. O budoucnosti těchto pěti pláten se bude jednat v příštím týdnu. Ministr v této souvislosti ale připomněl, že epopej má status kulturní památky, její převoz, třebas i částečný, musí být předem schválen a on nepovažuje za šťastné dílo jakkoli dělit.
Fraška v Moravském Krumlově: Epopej je důkaz, bude zapečetěna - čtěte ZDE
Jako z Cimrmana. Krumlov: Epopej vám nedáme. Praha: A my si ji vezmeme - čtěte ZDE
Praha se s Moravským Krumlovem dohodla na dočasném ponechání epopeje na jeho současném místě. Dohodnuto je to ale jen na letošní sezonu. Co bude dál se tedy neví. V nejbližších týdnech by měla vzniknout pracovní skupina vytvořená ze zástupců obou měst, Jihomoravského kraje a odborníků, která se bude zabývat právě budoucností epopeje.
Praha nemá pavilon, pomoci mají finance z EU
Krumlovský starosta Tomáš Třetina spolu s jihomoravským hejtmanem Michalem Haškem doufá, že epopej na Moravě zůstane, a to alespoň do doby, než případně Praha postaví pro dílo malířem Muchou požadovaný pavilon. "Při jednáních půjde o to, aby zde (v Moravském Krumlově) mohla zůstat epopej co nejdéle," doplnil Besser. S Třetinou, Haškem i představiteli slovenské firmy Incheba, která krumlovský zámek vlastní, v pátek zahájili jednání o obnově této historické památky. Hlavní snahou bude získat na projekt evropské dotace.
Podle Besserova názoru by Praha měla v celé kauze ukázat jistou vstřícnost. Pražského primátora Bohuslava Svobodu (ODS) požádá, aby "řekla je to náš majetek a my ten majetek dlouhodobě zapůjčíme do Moravského Krumlova tak, jak to bylo v minulosti". V této souvislosti připomněl, že Praha podle Muchova přání nepostavila pro dílo výstavní pavilon. Besser se domnívá, že by vše mělo být vyřešeno brzy, aby tahanice o epopej nepokračovaly.
Rytířský sál byl zapečetěn kvůli sporům o to, kdo je majitelem epopeje. Pře vznikly, poté co Praha chtěla dílo odvézt po desetiletích z Krumlova a vystavit jej trvale v hlavním městě. Prezentováno mělo být ve Veletržním paláci.
Odpůrci stěhování s tím nesouhlasí. Poukazují na to, že Mucha si přál pro své dílo speciální výstavní pavilon, který dosud v Praze nevznikl, a požadují jeho zachování na Moravě. Situace se uklidnila po nedávných komunálních volbách.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist