Za návrat každého lékaře se zaručit nemohu, říká ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). Ale pokud by se ředitelé lékařům aktivním v akci Děkujeme, odcházíme mstili, mají podle něj ti ostatní sílu, aby ředitele přesvědčili svou solidaritou.
HN: Jak chcete zajistit, aby ředitelé nemocnic peníze, které dostanou navíc, skutečně rozdělili lékařům na platy?
Vyzveme ty naše (ředitelé fakultních nemocnic – pozn. red.) a jsme domluveni s hejtmany, že oni takové výzvy po domluvě budou přebírat.
HN: Kdy tedy poprvé mohou lékaři navýšení platů očekávat?
Myslím, že od druhého pololetí určitě a možná i dříve. Nejprve musí vzniknout vyhláška, musí projít sbírkou, pak ji musí pojišťovny vyplatit a pak si nemocnice musí nějak vypořádat ty bilance. Možná tedy už před prázdninami, ale to už mluvím za manažery nemocnic.
HN: To podle vás lékařům stačí? Oni netrvají na tom, aby peníze dostali už v březnu?
Ne. Tvrdili, že potřebují tři miliardy a když dostanou dvě, nebo téměř dvě, tak si myslím, že to sami teď považují za rozumné.
HN: Očekáváte, že už vaše dohoda nemůže ztroskotat na garanci návratu všech lékařů, protože v tom se stanovisko vaše a lékařů velmi liší?
V tom jsme se samozřejmě neshodli. Ale my opravdu nejsme schopní každého lékaře organizovat, to je věcí individuálních dohod. Máme zprávy, že naprostá většina nemocnic se na lékaře těší, aby je mohly vzít zpátky.
HN: Vy se tedy nebojíte, že ti nejaktivnější v akci Děkujeme, odcházíme by to mohli odnést a peníze by pak naopak dostali přidané lékaři, kteří výpovědi nepodali?
Myslím, že ředitelé se budou snažit svým zaměstnancům vyhovět. Pochopitelně když by byly někde dělány nějaké naschvály, tak se to nebude týkat jen jednotlivců, kteří se nelíbí těm ředitelům, ale ostatní lékaři v nemocnici s nimi budou solidární. Já kdybych byl ředitel, tak bych to pokládal za velké riziko někoho zpátky nevzít za téhle zjitřené situace. Udělal bych to bez problémů, abych běh nemocnice po 1. březnu normalizoval a nedošlo na to, čeho jsme se všichni obávali.
HN: Jak se o ty dvě miliardy mezi sebou podělí jednotlivé zdravotní pojišťovny?
Ty dvě miliardy vychází ze sta procent úhrad na úrovni roku 2009. Takže každá z pojišťoven to, co má vypočítáno pro letošní rok, zvýší o dvě procenta.
HN: Bude to tedy mezi pojišťovny rozloženo rovnoměrně a ne tak, že ty co mají větší rezervy, zaplatí víc?
Bude to rozděleno rozvoměrně. Bohužel bychom to udělali rádi jinak, ale to by bylo naprosto protizákonné. My jsme povinnováni postupovat vůči všem pojišťovnám stejně a oni musí postupovat stejně vůči pacientům.
HN: Kolik z toho balíku zaplatí VZP? Vychází to na 1,5 miliardy?
Přibližně tak.
HN: Nedostanou se tedy s rezervami úplně na nulu, ještě jim něco zbyde?
Myslím, že mají dvě miliardy na rezervním fondu navíc, jejich rezervy nejsou úplně vyčerpané. Jedna miliarda u nich znamená oddálení data splatnosti o jeden nebo dva dny. Ty obraty tam jsou veliké. Ten zásah, i když se jedná o velké peníze, není tak drastický.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist