Ministr dopravy Vít Bárta počítá s uvolněním současných hlukových norem, jejich novou podobu připravuje Ministerstvo zdravotnictví, které je plánuje předložit vládě. Pokud by vešly v platnost, znamenalo by to povolení většího hluku v okolí silnic a dálnic.

Podle ministerstva dopravy by se pak mohlo stavět levněji a více. Odpadla by totiž povinnost tolik utrácet za protihlukové bariéry, a to hlavně na dálničních obchvatech, kde hlučná doprava lidem nejvíce vadí.

Největším omezením je hranice 50 decibelů od 22 do 6 hodin. Nová koncepce počítá se zvýšením na 55 až 60 decibelů. Jak by to ale bylo například u hodně diskutovaného Pražského okruhu, zatím není jasné. "Nově otevřená část okruhu je ve zkušebním provozu. Vyhodnotíme jej za rok," řekla mluvčí ŘSD Martina Vápeníková.

Pražský okruh zatím v režimu testování

Právě Pražský okruh už se stal terčem petice proti hluku. Obyvatelé Jesenice, Dolních Břežan a dalších obcí si nechali změřit hlučnost dopravy a zjistili, že v noci je tam 55 decibelů, což překračuje normu o 5 decibelů. Pokud by však vláda zvýšila limit u obchvatů měst až na 60 decibelů, zdejší lidé by se zřejmě protihlukových stěn nedočkali. Návrh takové vyhlášky už připravilo ministerstvo zdravotnictví.

"Nemožnost překročení současně platných hygienických limitů se stává kritickou záležitostí pro výstavbu jakýchkoliv komunikačních systémů nejvyššího významu," odůvodňuje mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

O deset víc = desetkrát víc

Číselně sice navrhované zvýšení nevypadá nijak dramaticky, z fyzikálního hlediska jde ale o podstatný nárůst. Stupnice hlučnosti totiž neroste tak jako u délky či váhy. Intenzita hluku se počítá na logaritmické stupnici. Zjednodušeně lze říct, že nárůst hlučnosti o 3 decibely znamená dvojnásobný hluk a nárůst hlučnosti o 10 decibelů už znamená desetinásobek hluku!

Proto má Bártův nápad řadu odpůrců. "Ministerstvo zdravotnictví má chránit zdraví obyvatel a ne ho více poškozovat," říká advokát Michal Bernard z AK Dohnal, který se spory kolem hluku zabývá.

Aktivisté ohlásili na středu demonstraci

Bártovy nápady opět znepokojily aktivisty ze sdružení Iniciativa proti zvyšování hlukových limitů. Ti chystají už na tuto středu protestní akci před budovou ministerstva zdravotnictví. Akce dostala název Hodina hluku a navazuje na předvánoční demonstraci Minuta hluku.

"Chceme upozornit na to, že Česká republika by případným schválením předkládané novely hlukové vyhlášky porušila mezinárodní úmluvy, kterými se členské státy Evropské unie zavázaly k trvalému snižování hlukového zatížení obyvatel hlukem a vibracemi ze silničního, železničního a leteckého provozu," řekl mluvčí iniciativy Miroslav Grund.

Podle něj postrádá postoj ministerstva zdravotnictví a hygieniků logiku. "Otázkou je, proč se ministerstvo zdravotnictví společně s hygieniky staví na stranu investorů silničních a železničních staveb místo toho, aby chránily zájmy obyvatel postižených hlukem," dodal Grund.