Majitelům pozemků, po nichž má vést dálnice, by mohly nastat krušné časy. Ministr dopravy Vít Bárta (VV) vrací do hry problematický zákon o vyvlastňování, který by posílil pozici státu při vyjednávání o půdě na stavbu vozovek. Pro jeho prosazení má silný argument. Pokud by neprošel, Česko se v nejbližších letech nedočká 346 kilometrů nejdůležitějších dálnic, které chce ministerstvo stavět spolu se soukromníky.

Prosazení nového zákona požaduje ministr ve své "dopravní superkoncepci", která určuje rozvoj silniční a železniční sítě na příštích patnáct let.

Zákon už sepisuje speciální komise, ve které jsou zástupci resortu dopravy a ministerstva pro místní rozvoj. Novela má být podle harmonogramu dokončena v březnu a na přelomu května a června by ji měla projednávat vláda.

Rozhodne Ústavní soud

Podrobnosti ještě nejsou známy, ale hlavní myšlenka je jasná. Tvůrci zákona chtějí oddělit proces vyvlastňování od jednání o náhradě za pozemek. "Pokud by měl člověk přijít o majetek, dostane i nadále náhradu. Neshody ale nemohou brzdit stavbu," vysvětluje mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Jana Jabůrková. Podobný zákon už poslanci v předchozích letech dvakrát projednávali, ale parlamentem neprošel.

V praxi by to znamenalo, že pokud majitel půdy odmítne výkupní cenu nabízenou státem, spory o náhradě bude řešit soud. Mezitím by však už na pozemek mohly vjet stavební stroje a budovat dálnici, pokud by její stavba byla ve veřejném zájmu. Majitelé pozemků by tak spolu s půdou ztratili hlavní argument pro boj se státem a nemohli by stavbu blokovat. "Je to strašná představa. O vyvlastnění by de facto rozhodoval státní úředník. Už několikrát jsme proti těmto změnám protestovali, a pokud projdou, může to celé skončit u Ústavního soudu," říká předseda Svazu vlastníků půdy František Janda.

Hlavním problémem je podle něj to, že stát nabízí za pozemky oproti zahraničí nízké částky, a proto se majitelé se státem raději soudí. Soud častěji určí pro majitele pozemků výhodnější cenu. "U nás stát nabízí 50 korun za metr a v EU v přepočtu 500 korun," počítá Janda.