Ministr Bárta na dnešní tiskové konferenci zpochybnil důvěryhodnost dokumentů poskytnutých Mladou frontou Dnes (MfD), které vypovídají o údajném sledování českých politiků bezpečnostní agenturou ABL v minulých letech.

Sobotní tiskovou konferenci Vít Bárta svolal na výzvy z ODS, jejíž poslanci, včetně premiéra osobně, požadovali veřejné vysvětlení. Zprávu o tom, že firma ABL měla sledovat politiky Prahy 11, přinesl minulý rok v září list Mladá fronta Dnes.

"Dokument, který mi byl předložen, byl pořízen na hlavičkovém papíru, který společnost ABL začala pořizovat výrazně později, než bylo datování aktivit, které byly označovány za sledování a diskreditaci sledování starostky. Je to naprostý nesmysl, protože dokument vznikl ve zcela jiné logice a proto ho považuji za falzum," řekl Bárta.

"S hydrometeorologickým ústavem jsme konzultovali počasí v údajný den pořízení fotografií. Ten den mělo být na Jižním městě 10 cm sněhu, který však na fotografiích chybí. Dokumenty, které MF Dnes v uplynulých dnech dodávala, ve společnosti ABL nejsou a jsou falešné," podotkl Bárta.

Kdo je Pavel Pertlíček? Detektiv externista

Sledování na Praze 11 měl podle zveřejněných dokumentů "na starost" Pavel Pertlíček, který ale prý nikdy nebyl zaměstnancem agentury ABL.

"Nebyl hlavním detektivem společnosti. Spolupracoval s námi například na ochraně Českého slavíka a na pořadatelských aktivitách," uvedl ministr Bárta. Dodal, že netuší, co všechno Pertlíček doma na svém počítači tvořil.

Na otázku novinářů, zda ví na co Pertlíček potřebuje arzenál 8 zbraní, odpověděl, že si to ani nedokáže představit.

Vedení bezpečnostní agentury se podle Bárty pokoušelo navázat s Pertlíčkem spolupráci, aby mohlo zrekonstruovat jeho aktivity, on však odmítl.

Sobotka (ODS): Bárta musí kauzu vysvětlit Nečasovi

"Cílem celé kauzy je dle mého očerňování mého jména v politice prostřednictvím zpochybňování činnosti firmy ABL a jejího diskreditování. Jsem vděčný svému bratrovi, že nejpozději do půlky února svůj podíl v ABL prodá bez ohledu na aktuální ekonomickou situaci," dodal Bárta.

Jak na sobotní tiskové konferenci Vít Bárta připomněl, soudní spor mezi ABL a mediální skupinou Mafra a.s., který je vydavatelem MfD, stále trvá. "Jde o 35 milionů korun," uvedl ministr dopravy.

Členové Věcí veřejných za Bártou stojí. "Kauza ABL je pro mne stále jen vznesením obvinění, že detektivní divize bezpečnostní agentury vykonávala detektivní činnost. Vít Bárta šlape na kuří oka penězovodům politických stran. Za to je nyní 'po zásluze' trestán," sdělila v sobotu ČTK místopředsedkyně strany Karolína Peake.

Přemysl Sobotka (ODS) po tiskové konferenci v České televizi uvedl, že jeho strana bude požadovat, aby Vít Bárta celou situaci vysvětlil premiéru Nečasovi. Stínový ministr vnitra za ČSSD František Bublan okomentoval, že Bárta situaci nijak nevysvětlil a měl by odstoupit.

Již v době zveřejnění zprávy dal Bárta čestné slovo premiéru Petru Nečasovi (ODS), že jeho agentura politiky nesledovala. Vedení listu ale trvá na tom, že má o sledování důkazy.

Ministr dopravy v rozhovoru zveřejněném ve víkendovém vydání Lidových novin nepřímo připustil podíl agentury ABL na sledování politiků. Uvedl totiž, že sledování nedělala přímo ABL, ale její "detektivní subdodavatelé". Podle listu ministr navíc v rozhovoru uvedl, že detektiv Pertlíček vlastnil údaje z policejních databází, což je trestné.