Pražský městský soud ve středu udělil polskému lobbistovi Jacku Spyrovi tříletý podmíněný trest vězení s pětiletým odkladem za to, že se podle obžaloby pokusil od miliardáře a majitele společnosti Agrofert Andreje Babiše podvodem získat deset milionů korun. Rozsudek není pravomocný, Spyra svoji vinu od počátku odmítá.

Spyra podle žalobců v roce 2007 předstíral, že s pomocí polských církevních představitelů zajistí, že bude zastaveno připravované trestní stíhání Babiše za korupci při privatizaci Unipetrolu. Chtěl prý za to, aby Babiš ve dvou splátkách zaplatil deset milionů. K předání peněz nedošlo, policie Spyru dříve zadržela.

Babiš v Polsku stíhán nebyl. I kdyby byl, Spyra neměl podle obžaloby možnost jakýmkoli způsobem do postupu polské prokuratury zasáhnout.

Polský lobbista u soudu tvrdil, že se s Babišem scházel, protože se na počátku roku 2007 dohodli na spolupráci. Spyra podle svých slov při svých návštěvách v Polsku opravdu obdržel informace o tom, že se chystá kriminalizace Babiše. Peníze, které po Babišovi žádal, prý nebyly pro něj.

Spolu se Spyrou byl v kauze stíhán také podnikatel Tomáš Kejla, kterému měl Babiš podle instrukcí desetimilionovou částku předat. Kejla však v listopadu téhož roku zemřel.

Okolnosti privatizace Unipetrolu a podezření z korupce vyšetřovali čeští i polští kriminalisté. V Česku dění rozvířila zejména nahrávka skryté kamery, na které si někdejší šéf kabinetu bývalých sociálnědemokratických premiérů Zdeněk Doležel údajně řekl o pětimilionový úplatek. Pražský městský soud Doleželovi loni v prosinci v kauze "pět na stole v českých" udělil nepravomocně dvouletý podmíněný trest.