Pražský městský soud ve středu udělil polskému lobbistovi Jacku Spyrovi tříletý podmíněný trest vězení s pětiletým odkladem za to, že se podle obžaloby pokusil od miliardáře a majitele společnosti Agrofert Andreje Babiše podvodem získat deset milionů korun. Rozsudek není pravomocný, Spyra svoji vinu od počátku odmítá.

Spyra podle žalobců v roce 2007 předstíral, že s pomocí polských církevních představitelů zajistí, že bude zastaveno připravované trestní stíhání Babiše za korupci při privatizaci Unipetrolu. Chtěl prý za to, aby Babiš ve dvou splátkách zaplatil deset milionů. K předání peněz nedošlo, policie Spyru dříve zadržela.

Babiš v Polsku stíhán nebyl. I kdyby byl, Spyra neměl podle obžaloby možnost jakýmkoli způsobem do postupu polské prokuratury zasáhnout.

Polský lobbista u soudu tvrdil, že se s Babišem scházel, protože se na počátku roku 2007 dohodli na spolupráci. Spyra podle svých slov při svých návštěvách v Polsku opravdu obdržel informace o tom, že se chystá kriminalizace Babiše. Peníze, které po Babišovi žádal, prý nebyly pro něj.

Spolu se Spyrou byl v kauze stíhán také podnikatel Tomáš Kejla, kterému měl Babiš podle instrukcí desetimilionovou částku předat. Kejla však v listopadu téhož roku zemřel.

Okolnosti privatizace Unipetrolu a podezření z korupce vyšetřovali čeští i polští kriminalisté. V Česku dění rozvířila zejména nahrávka skryté kamery, na které si někdejší šéf kabinetu bývalých sociálnědemokratických premiérů Zdeněk Doležel údajně řekl o pětimilionový úplatek. Pražský městský soud Doleželovi loni v prosinci v kauze "pět na stole v českých" udělil nepravomocně dvouletý podmíněný trest.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist