Největší sociálně vyloučené lokality

Litvínov
sídliště Janov: 7000 obyvatel

Brno
ulice Cejl, Francouzská, Bratislavská, Körnerova: 7000 obyvatel

Ostrava
části Hrušov, Muglinov, Kunčičky, Zárubek: 3000 obyvatel

 

 

Ústí nad Labem
městská část Předlice: 2000 až 3000 obyvatel

Most
sídliště Chanov: 700 až 1000 obyvatel

Přerov
ulice Kojetínská, Husova a Škodova: 850 obyvatel

Zdroj: Agentura pro sociální začleňování v romských lokalitách

Rodina Gabriely Kokyové se již roky snaží dostat z ostravských Vítkovic - snad nejznámějšího romského ghetta v regionu. "Zkusili jsme desítky inzerátů na byt, když nás ale majitel viděl nebo zjistil, odkud jsme, byt byl najednou obsazený," říká osmadvacetiletá Kokyová.

Ona i její druh Pavel Ferenc teď už dobře vědí, že na pětičlennou romskou rodinu se třemi dětmi, nezaměstnaným otcem a matkou na mateřské nikdo s klíčky od bytu nečeká. A tak bydlí tři roky ve dvoupokojovém sociálním bytě uprostřed izolované části v ostravské čtvrti Vítkovice.

Právě na rodiny podobné této, které spolupracují se sociálními pracovníky a ze svých, byť malých příjmů by si dokázaly udržet dlouhodobější nájemní bydlení i mimo vyloučenou lokalitu, se zaměřuje Projekt garantovaného bydlení. V Česku zatím unikátní projekt připravuje vládní Agentura pro sociální začleňování.

Ti slušní dostanou šanci

Myšlenka je poměrně prostá: Majitel bytu dostane záruku, že když nový nájemník nebude platit činži, tak za něj ušlé peníze uhradí ručitel, jímž bude nezisková organizace.

"Do projektu zapojíme jen ty nájemníky, kteří budou intenzivně spolupracovat s některým z poskytovatelů sociálních služeb, například právě s neziskovkou. Majitelé domů se tedy nemusejí tolik bát nabídnout těmto rodinám nájemní smlouvu, protože za nimi bude jako záruka právě jejich neziskovka," vysvětluje Václav Zeman z Agentury pro sociální začleňování.

Neziskové organizace ve funkci ručitelů mohou snížit své riziko tím, že do projektu zapojí pouze rodiny, které mají zájem svou situaci zlepšit, mají určitý pravidelný příjem a dokážou s ním rozumně hospodařit. Navíc se chtějí na riziko pojistit. "Jednali jsme o tom se zástupci tří pojišťoven a koncept se jim v principu líbí," říká Zeman.

Zbývá vám ještě 50 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se