Na západě, severu a ve středu Čech dál hrozí velká voda, třetí povodňový stupeň platil podvečer na 13 místech. Situace ale není tak dramatická, aby ohrožovala životy či ve velkém majetek lidí. Na horních částech už by podle meteorologů měly řeky spíš klesat, hladiny ale budou kulminovat na středních a dolních tocích.

Rozvodnění řek způsobilo mimořádně teplé počasí a s ním spojená obleva. V pátek dokonce na mnoha místech Česka padly teplotní rekordy, v Doksanech v Ústeckém kraji například naměřili 11,8 stupňů Celsia. Ochlazení a sněhové srážky by měly přijít až ve druhé polovině příštího týdne

Výstraha před povodněmi trvá do pondělí večer, nejvíc ohroženy jsou Středočeský, Ústecký, Karlovarský a Plzeňský kraj. Ředitelství silnic a dálnic v postižených oblastech uzavřelo prozatím 23 silnic.

Přes přehradu se valí tolik vody, kolik do ní teče  

Hlavní hrozbou lidem v okolí Mže v Plzeňském kraji zůstává večer přehrada Hracholusky, kde voda přes plnou přehradu nekontrolovatelně odtéká. V podvečer se ale vzestup průtoku zpomalil a pokud se nezmění počasí, průtok by mohl zůstat v bezpečných hodnotách, vyplývá z aktuálních údajů povodí.

Zatímco ještě ráno odtékalo z přehrady do 70 kubíků vody za sekundu, po naplnění přehrady průtok rychle vzrůstal. Za krizovou hodnotu vodohospodáři, hasiči a hlavně obyvatelé pod přehradou ležících obcí považovali 150 kubíků za sekundu. V 17:00 odpoledne se ale vzestup průtoku zpomalil a do 20:00 vzrostl jen o jeden kubík za sekundu na 145 kubíků.

Rekordní průtok přehradou přilákal stovky lidí na Hracholusky, kteří chtěli vidět sílu rozbouřené vody. Lidé v Bdeněvsi, v Město Touškově nebo Kozolupech ale rostoucí průtok sledovali s obavami. "Nejvíce sil máme nasazeno v Bdeněvsi. Tady jsme zachraňovali jednu osobu z vody, čtyři a jednoho psa jsme evakuovali. Kulminovat by řeka měla kolem 21:00 až 22:00 hodiny," řekl řídící důstojník krajských hasičů.

Na přítocích do přehrady Hracholusky, Mži ve Stříbře i Úterském potoku v Trpístech, ale voda už od rána klesá. Povodňová vlna by se ale mohla projevit v dolním toku Mže a následně Berounky. V Bílé Hoře roste hladina Berounky už od rána, i když stále zůstává na druhém povodňovém stupni. Každou hodinu ale hladina stoupá o centimetr.

Vltava v Praze zřejmě zůstane na "jedničce"

Oddychnout si prozatím mohou Pražané. Vltava v hlavním městě během soboty a noci na neděli oproti původním předpokladům na druhý stupeň povodňové aktivity s největší pravděpodobností nevystoupá. Uvedla to dispečerka Povodí Vltavy.

Podnik na svém webu píše, že vzhledem k vývoji situace a aktuální hydrologické předpovědi budou vodohospodáři během soboty a nadcházející noci udržovat průtok ve stanici Praha-Malá Chuchle pod 1090 kubickými metry za vteřinu. Regulovat ho budou prostřednictvím odtoku z Vltavské kaskády. "Náhlé neočekávané zvýšení průtoku, které by způsobilo překročení tohoto limitu, nelze vyloučit, jeví se však jako málo pravděpodobné," uvedlo Povodí Vltavy na svých internetových stránkách.

Ohrožení v Berouně, Zbečně i v Mělníku

Ve Středočeském kraji platí třetí stupeň povodňové aktivity na třech řekách. Stav ohrožení zůstává na Berounce ve Zbečně a Berouně. V noci dosáhla třetího povodňového stupně rovněž Cidlina v Sánech. Stupeň ohrožení vyhlásili v sobotu ráno i na Labi v Mělníku, kde hladina přesáhla 550 centimetrů.

Mělnický starosta Ctirad Mikeš (ČSSD) řekl, že by Labe mělo kulminovat v noci z neděle na pondělí. Hladina by podle odhadů měla dosáhnout k 660 centimetrům. Podle mluvčí středočeských hasičů Lenky Kostkové voda v některých řekách mírně stoupá a hasiči situaci především monitorují. "V Černošicích Berounka zatopila asi 10 domů, v Letech u Prahy se zase vytvořila laguna, která by mohla zatopit některé chaty," uvedla.

Karlovarsko: třetí stupeň už jen na třech místech

V Karlovarském kraji zůstal odpoledne třetí povodňový stupeň už jen na jediném místě na Ohři v Karlových Varech - Drahovicích a na dvou místech na Střele, ve Žluticích a Čichořicích. Na přehradě Skalka už voda klesla na druhý stupeň a nadále klesá. Postupný pokles zaznamenávají od rána všechny přítoky Ohře a pokud se počasí nezmění, ohrožení obyvatel brzy pomine.

Ohře a Labe nevystoupí tak vysoko, jak se čekalo

Voda v rozvodněných řekách stoupala i na severu Čech. Na Ohři v Lounech už padl rekord ve výšce hladiny a velmi vysoko se dostala i Bílina na svém ústí v Trmicích, kde během pátku prudce stoupla a korytem teklo víc vody než při povodních vloni v srpnu. Obě řeky se na některých místech rozlily do méně osídlených prostor. Poměrně vysoko je ale i Labe v Ústí, které bylo v 17:00 téměř na sedmi metrech. Hydrologové ale přinesli i dobré zprávy: Ohře i Labe nevystoupí tak vysoko, jak se čekalo.

V dalších regionech je situace poměrně klidná. Hladiny některých jihočeských řek v noci na dnešek klesaly. Lužnice v Bechyni se vrátila k druhému stupni povodňové aktivity. Na východě Čech mohou vodní toky ještě v některých místech mírně stoupat, záplavy ale vodohospodáři neočekávají. Voda se maximálně rozlévá do luk a lesů. Také na Vysočině řeky klesají, a pokud se počasí výrazně nezmění, budou klesat nadále.