Ředitelství silnic a dálnic odstartovalo velkou čistku: vypsalo tendry na krajské ředitele. Důvod? Audit zjistil pochybení v regionech. O místo tak může přijít řada občanských demokratů. Z ODS je totiž několik manažerů z regionálních správ této organizace, která spadá pod ministerstvo dopravy.

Ministr Vít Bárta už na jednoho z nich ukázal - šéfa ústecké sekce Reného Komínka. On a jeho podřízení jsou podle ministra dopravy "ve vleku" severočeských vládců ODS a ČSSD, podnikatele Patrika Oulického a krajského radního Petra Bendy. Bárta slíbil, že na manažery podá trestní oznámení.

Komínek je členem mostecké ODS, před příchodem na Ředitelství silnic a dálnic pracoval na magistrátu v Mostě. "Pan Komínek je pouze řadovým členem. Útoky ministra Bárty nechápu. Otázkou je, zda se touto cestou jen nesnaží zamaskovat vlastní problémy v resortu, třeba se stavbou dálnice D8," řekl HN šéf ústecké ODS, náměstek ministra spravedlnosti Jan Kubata.

Jestliže Komínek skončí jako ředitel ústecké správy ŘSD, zřejmě bude muset odejít i jeho náměstek Tomáš Hofmann, taktéž občanský demokrat. S Komínkem se zná z mostecké radnice, na dálniční ředitelství se oba dostali v roce 2006 poté, co jejich strana prohrála ve městě komunální volby. Ministrem dopravy byl tehdy čerstvě další člen ODS ze severu - Aleš Řebíček. Řebíčkovou pravou rukou pak byl první náměstek Jiří Hodač, šéf ODS z Proboštova na Děčínsku.

Průkazku občanských demokratů drží také vedoucí ŘSD z jižních Čech Josef Pešl. Také on do státní firmy nastoupil po příchodu Řebíčka do vlády.

O tom, že nenápadné, leč vlivné funkce typu ředitele divize ŘSD bývají obsazovány stranickými kádry, se hovoří dlouho. Oficiálně to ovšem nikdo nechce potvrdit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist