Ústavní soud (ÚS) odložil opakované obecní volby v Krupce na Teplicku. Měly se konat v sobotu ve třech okrscích, lidé ale volit zatím nepůjdou. ÚS bude dál zkoumat situaci kolem kupčení s hlasy. Vyhlášení nálezu odročil na neurčito.

Skupina zastupitelů a neúspěšných kandidátů žádá opakování voleb v celé Krupce, odklad voleb přivítala. "Pro město to znamená další nepříjemnosti a prodloužení nejistoty, protože bez nového zastupitelstva má omezené možnosti," řekl tajemník krupské radnice František Růžička (KDU-ČSL).

Podle generálního sekretáře Ústavního soudu Tomáše Langáška potřebují soudci více času na vyřešení složité problematiky. Nelze prý předjímat, jak dlouho to potrvá. "Odložením voleb získal ÚS časový prostor, nepochybně se tou věcí bude zabývat v příštích týdnech a měsících, ale přesný termín se v tuto chvíli říci nedá," řekl Langášek.

A všechno znova...

Odložení voleb znamená pro patnáctitisícovou Krupku i Ústecký kraj další nepříjemnosti. Volební lístky bude potřeba natisknout a doručit znovu, lidé z volebních komisí budou dál čekat na odměny za svou práci. Růžička by preferoval opakování voleb jen ve třech zneplatněných okrscích, protože v ostatních prý výsledek hlasování v podstatě odpovídal předešlým volbám.

Podle ÚS by nebylo správné, kdyby se volby ve třech okrscích zopakovaly před tím, než bude jasné, zda k volbám nepůjdou lidé v celé Krupce. "Je nepochybně ve veřejném zájmu, aby bylo napřed pravomocně jednoznačně a nezpochybnitelně rozhodnuto ve věci samé, dříve než se přistoupí k dalším organizačním krokům ve vztahu k napadeným volbám do Zastupitelstva města Krupka. Opačný postup by naopak navodil situaci nejistoty, zda vyhlášené opakování hlasování bude či nebude ve svých důsledcích účelné," uvedl ÚS.

Zástupci pěti volebních uskupení, podle nichž volby ovlivnilo kupčení s hlasy, ve středu u soudu žádali opakování voleb v celé Krupce. "Podstata návrhu spočívá v názoru, že kupování hlasů voličů je v rozporu se základními principy svobodných a demokratických voleb. Politická soutěž by měla být především soutěží programů a osobností," uvedl advokát stěžovatelů Vladimír Štol.

Stěžovatelé odklad voleb přivítali

Skupinu stěžovatelů tvoří zvolení zastupitelé a neúspěšní kandidáti z uskupení Zdravá Krupka, KSČM, Věcí veřejných, Dělnické strany sociální spravedlnosti a SPOZ. Návrh podpořili i zástupci ODS, kteří původně pod ústavní stížnosti podepsáni nebyli. Rozhodnutí ÚS o odkladu voleb přivítali. ÚS by prý měl vnést jasno do toho, zda je v Česku v komunálních volbách legální vyplácet odměnu za hlasy. Soudy v tom nejsou jednotné.

"Jde nám o systémovou změnu, aby se v příštích volbách už neodehrávalo to, co se stalo v Krupce," uvedla Miloslava Bačová z uskupení Zdravá Krupka. Upozornila na to, že v parlamentních volbách je kupčení s hlasy zakázáno, zatímco v komunálních volbách zákon podobné jednání výslovně nezakazuje.

Volby do jedenadvacetičlenného zastupitelstva v Krupce podle původních výsledků vyhrálo Sdružení politické strany ČSNS a nezávislých kandidátů - Šance pro město. Získalo 23,2 procenta hlasů a šest mandátů. Druhá ODS, třetí KSČM a čtvrtá ČSSD mají po třech mandátech, Zdravá Krupka dva. Zbylé tři stěžující si strany zůstaly pod pětiprocentní hranicí, další čtyři subjekty mají po jednom mandátu.

"Obchodně-tržní" kampaň neporušuje zákon

Ústecký krajský soud nařídil zopakovat volby ve třech okrscích kvůli nepovolené agitaci. Zároveň ale uvedl, že pojetí kampaně "obchodně-tržním způsobem", tedy například vyplácení odměny za hlas sociálně slabým, není porušením volebního zákona. S tím stěžovatelé nesouhlasili a chtějí nové volby v celé Krupce.

Volby v Krupce provázely problémy již od otevření volebních místností. Už hodinu poté povolali místní občané policii na sídliště Maršov, aby tam zabránila údajnému podplácení sociálně slabých občanů. Podle amatérských videozáznamů z místa někdo organizovaně svážel voliče do volebních místností a za hlas pro vítězné sdružení jim sliboval úplatu 300 korun.