Opravy škod na dálnicích a silnicích první třídy, které způsobila letošní zima, budou stát nejméně devět miliard korun. Stát má zatím vyčleněny tři miliardy. Poškozeny jsou také silnice nižších tříd, kraje a města zároveň utratí desítky milionů korun za běžnou údržbu, meziročně je to o desítky procent víc. Někde jsou náklady oproti minulé zimě i dvojnásobné, zjistila dnes ČTK.

Na silnicích se vlivem nepříznivého počasí tvoří výtluky. Například hradečtí silničáři odhadují škody po letošní zimě na minimálně stejné jako v minulé zimě a opět půjdou do desítek milionů korun.

Zatím však silničáři plánují většinou jen provizorní opravy. I když jsou podle některých odhadů tyto vysprávky děr studenou asfaltovou směsí třikrát i čtyřikrát dražší než v létě. Vyfrézování vozovky a souvislá oprava za tepla jsou ale možné až za příznivějších teplotních podmínek. Obvykle je možné k takovýmto opravám přistoupit teprve po skončení zimy, tedy nejdříve v dubnu, upozornila mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Martina Vápeníková.

Navíc vše nasvědčuje tomu, že letošní běžná údržba v mnoha krajích vezme z rozpočtů víc, než se původně předpokládalo. Jen za loňský prosinec si údržba silnic druhých a třetích tříd v Moravskoslezském kraji vyžádala zhruba 60 milionů korun, což je meziročně o polovinu víc. Podle náměstka krajské správy silnic Milana Nováka prosincové náklady vzrostly vlivem častého sněžení, větru a silného mrazu, které doprovázely sněhové jazyky a závěje. "To si vyžádalo velké nasazení techniky včetně dodavatelských výpomocí a velkou spotřebu posypových materiálů," uvedl.

Silničáři však většinou nemají obavy, že by jim sůl došla. Vybíral nicméně věří tomu, že zbývající část zimy nebude tak prudká a s tolika výkyvy počasí. Že by silničářům došla sůl, se nebojí. Například na jihu Moravy sezonu zahájili s plnými sklady a dál je postupně doplňují. Na odběr posypového materiálu mají smlouvy s dodavatelem. Kdyby prý bylo nejhůř a sůl došla i u prodejců, změní kraj dočasně plán údržby. Na méně frekventované úseky by pak pak silničáři aplikovali místo soli štěrk či písek.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist