Kdo je Milan Jančík

Datum a místo narození: 24. října 1959, Prostějov

Vzdělání: studoval konzervatoř v Brně, později zpěv v Ostravě a Praze, v roce 2004 dokončil právnickou fakultu v Plzni (jeho studium bylo během kauzy kolem plzeňských práv zpochybňováno, proti tomu se Jančík ostře ohradil); na Brno International Bussines School získal titul MBA.

Dosavadní praxe: od roku 2002 do konce července 2010 starosta Prahy 5, funkci obhájil v roce 2006; předtím čtyři roky místostarosta; v zastupitelstvu městské části zasedl poprvé jako náhradník po volbách v roce 1994, poté co zemřel jeden ze zvolených zastupitelů; od roku 2002 byl do roku 2010 členem zastupitelstva hlavního města; začátkem 80. let působil v divadlech v Olomouci a Ostravě, od poloviny 80. let se věnoval sborovému zpěvu v Praze a vedl také sbor Českého rozhlasu.

Členství a funkce v politických stranách: ODS (od roku 1994); předloni v listopadu byl zvolen jedním z místopředsedů pražské ODS, loni v dubnu jej sněm z funkce odvolal; dlouhá léta působil jako předseda ODS Prahy 5 (rezignoval loni v červenci)

Protikorupční policie obvinila bývalého starostu Prahy 5 Milana Jančíka ze zneužití pravomoci úřední osoby kvůli postoupení pohledávek za nájemné Agentuře Praha 5. Vyplývá to z informací policie a nevládní organizace Transparency International (TIC). Policie klade Jančíkovi za vinu, že s Agenturou Praha 5 neoprávněně uzavřel smlouvu o postoupení pohledávek za víc než 63 milionů korun. Jančík považuje obvinění za absurdní a podal proti němu stížnost.

"Smlouva totiž nemohla být uzavřena bez předchozího schválení zastupitelstva," sdělil mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek. Jančík podle policie jednal s vědomím, že jde o nezákonný postup.

Společnost Agentura Praha 5 podle policie získala neoprávněný prospěch ve výši nejméně 4,4 milionu korun. Jančíkovi hrozí v případě odsouzení dva roky až deset let vězení. Případem se policie zabývala již v minulosti, nové šetření začalo loni v březnu poté, co TIC podala trestní oznámení.

"Policisté k uvedenému rozhodnutí dospěli po vyhodnocení dosud shromážděného spisového materiálu a nově obdrženého trestního oznámení z měsíce března 2010 s tím, že pominuly důvody původního odložení věci z měsíce dubna 2008, a je proto nutné pokračovat v trestním řízení," uvedl Skřepek.

Jančík s obviněním nesouhlasí, v úterý proti němu podal stížnost. "I když považuji obvinění z trestného činu, které mi sdělila policie, za absurdní, jsem rád, že mnohokrát v médiích omílaná kauza Agentury Praha 5 bude znovu prošetřena, a doufám, že tentokrát také s konečnou platností uzavřena," uvedl Jančík.

Podle něj není chyba na straně radnice, on i ostatní zástupci města prý jednali v souladu se zákonem i platnými předpisy. Všechny kroky v této věci byly podle Jančíka učiněny s vědomím zastupitelstva.

Bývalý starosta vidí chybu na straně Agentury Praha 5, která podle něj městské části dosud dluží asi 6,5 milionu korun. Jančík prý proto už v minulosti podal na agenturu trestní oznámení. 

"Jančíkova neprůstřelnost byla prolomena," řekl Stanislav Beránek z TIC, který se případem zabýval. Podle něj souvisí obvinění Jančíka s úpadkem jeho politické moci. "Nabízí se, že jeho dřívější krytí mohlo mít souvislost také s financováním politických stran," dodal Beránek.

Opoziční zastupitel: Konečně policie začala něco dělat

"Jsem rád, že policie začala něco dělat a že se věci začaly hýbat. Jsem ale trochu skeptický k tomu, jaký bude výsledek," řekl opoziční zastupitel Prahy 5 Milan Macek (KSČM), který se kauzou dlouhodobě zabývá. Podle něj mohla policie k takovému závěru dospět už při vyšetřování v minulých letech.

Případem se zabývalo plzeňské státní zastupitelství. Toho se ale někteří opoziční zastupitelé Prahy 5 obávali. Poukazovali na to, že do Plzně byly v minulosti převedeny i jiné kauzy spojené s Jančíkem, které pak byly odloženy.

Pohledávky za nájemné prodávala radnice společnosti od roku 2003, podle zastupitelů celková výše pohledávek činila 85 milionů korun. Agentura prý ale radnici platila jen za ty pohledávky, které se jí podařilo vymoci. Radnice navíc dostala jen 60 procent jejich hodnoty, kterou měly v době nákupu. Nabíhající úroky z prodlení a penále zůstávaly agentuře. Pohledávky, které nevymohla, mohla firma radnici kdykoliv vrátit a nic by za ně neplatila.

Někteří zastupitelé o smlouvách nevěděli několik let

Nevýhodné smlouvy s Agenturou Praha 5, jejíž skutečný vlastník není znám, podepsal podle zastupitelů právě Jančík. O smlouvách většina zastupitelů několik let nevěděla, nebyly schváleny zastupitelstvem. Starosta údajně před zastupiteli tajil i zprávy o kontrole hospodaření městské části, v kterých auditor na špatnou činnost agentury upozorňoval.

Podle dřívějších vyjádření mluvčího městské části Radovana Myslíka ale veškeré smlouvy schválilo zastupitelstvo. Radnice se také bránila tím, že díky agentuře získala zpět do rozpočtu prostředky v řádech desítek milionů korun.

Bývalý starosta Jančík byl během svého zhruba dvanáctiletého působení ve vedení Prahy 5 spojován i s řadou dalších kauz a údajně nevýhodných obchodů, například s prodejem Ženských domovů na Smíchově. Žádný trestný čin mu ale nebyl nikdy prokázán.

Co se v minulosti dělo kolem Milana Jančíka

Příběh první

- Jančíkova osoba dlouhodobě rozděluje ODS v Praze 5, po komunálních volbách v roce 2006 se proto část zastupitelů zvolených za občanské demokraty ocitla v opozici. Jančík sám pak získal v komunálních volbách v rámci kandidátky ODS druhý nejnižší počet preferenčních hlasů. Starostou byl znovuzvolen až napodruhé, když uzavřel koalici s ČSSD a částí SNK ED.

Příběh druhý

- Rozpory mezi členy ODS (objevila se například obvinění z přijímání "černých duší") měla vyřešit už v červnu 2006 dohoda, při jejímž uzavření jako prostředník vystupoval tehdejší primátor Pavel Bém (ODS), nakonec se tak ale nestalo. Oblastní sněm v květnu 2007 pak Jančíkovi odpůrci bojkotovali a kvůli jeho výsledkům se obrátili na soud, loni na jaře ale Nejvyšší soud jejich stížnost zamítl s tím, že není v jeho pravomoci ve věci rozhodovat.

Příběh třetí

- Opoziční zastupitelé Prahy 5 se pokusili Jančíka opakovaně z funkce starosty odvolat, ale neuspěli. Začátkem června 2010 sám Jančík oznámil, že na podzim nebude kandidovat do zastupitelstva hlavního města ani do zastupitelstva Prahy 5.

Jančíkovy kauzy

- Jančíkovo jméno figurovalo v minulosti v řadě kauz, například v listopadu 2002 údajně najel automobilem do městského strážníka na tehdy uzavřeném Mánesově mostě. Jančík to popřel, policie nakonec případ postoupila magistrátu, který věc odložil.

- Jančíkovi odpůrci poukazovali také na údajně nevýhodný prodej Ženských domovů na Smíchově. Radnice Prahy 5 budovu v roce 2001 prodala tehdejšímu nájemci, firmě Akcent Praha Group, za 130 milionů korun. Prodej organizoval Jančík ještě ve funkci místostarosty.

- Případ prodeje domu v Zubatého ulici, který radnice prodala soukromé firmě, i když o něj stáli nájemníci, dokonce vyšetřovala policie. Nájemníci starostu podezřívali z pletichy při veřejné soutěži. Podle policie se trestný čin nestal.

- Policie vyšetřovala také smlouvy s firmou Agentura Praha 5, která pro městskou část vymáhala po neplatičích nájemné. Ani v tomto případě ale vyšetřovatelé nezjistili žádný trestný čin. Loni v březnu podala organizace Transparency International (TIC) na Jančíka a další představitele radnice kvůli smlouvám trestní oznámení. Podle dnešních informací protikorupční policie Jančíka kvůli postoupení pohledávek za nájemné Agentuře Praha 5 obvinila ze zneužití pravomoci úřední osoby.

- Před svým odchodem z funkce starosty Prahy 5 Jančík prosadil dodatek ke smlouvě o zajištění počítačů a informačních technologií, kterou má radnice se společností Pražská energetika (PRE) a který PRE zaručuje zakázku na dalších pět. Jančík také povýšil z řadového člena představenstva PRE na místopředsedu.

- Pozornost vzbudil i případ Jančíkovy manželky Lenky, jíž podle MfD magistrátní úředníci vrátili předčasně řidičský průkaz, který jí zadrželi za rychlou jízdu. Jančíková přitom v mezidobí údajně přes zákaz řízení usedala za volant.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist