Za porušování povinnosti při správě cizího majetku v kauze Technology Leasing uložil Městský soud v Praze uprchlému podnikateli Radovanu Krejčířovi souhrnný osmiletý trest vězení. Porušování povinnosti při správě cizího majetku se s ním podle soudu dopustili i další dva muži, kterým za to trestný senát vyměřil tříletý a dvouletý nepodmíněný trest vězení. Zbylé dva muže zprostil obžaloby v plném rozsahu. Žalobkyně muže viní z toho, že v roce 2002 ovládli Technology Leasing, z níž pak vyváděli peníze z úvěrů, které firmě poskytla Česká spořitelna.
Pondělní rozhodnutí je nepravomocné a lze se proti němu odvolat. Státní zástupkyně celkovou škodu, kterou údajně Krejčíř a spol. způsobili, v obžalobě vyčíslila na více než 150 milionů korun, u dalších téměř 30 milionů podle spisu zůstalo u pokusu.
Krejčíř: Čeští agenti mě chtějí zatáhnout do vraždy v JAR - čtěte ZDE
Po Pitrovi se "stahují mračna" i nad Krejčířem, v JAR se chystají dvě žaloby - čtěte ZDE
Soud začal řešit další Krejčířův případ: Celní únik za půl miliardy - čtěte ZDE
Krejčíř, který je v Česku stíhán za majetkové a násilné trestné činy, policii utekl v červnu 2005 při domovní prohlídce ve vile v Černošicích. Od dubna 2007 pobývá v JAR, kam přicestoval na falešný pas. Soud v jihoafrickém Johannesburgu v únoru 2008 rozhodl, že nemá být vydán z JAR k trestnímu stíhání do Česka. Vyšší jihoafrický soud ale loni v září rozhodl o tom, že se žádostí o Krejčířovo vydání bude znovu zabývat nižší soud.
Přehled hlavních kauz, v nichž figuruje či figuroval Radovan Krejčíř:
Údajné podvody vůči společnosti Čepro a příprava vraždy celníka
Krejčíř byl policií v roce 2005 obviněn, že se pokusil spolu s dalšími lidmi vyvést ze státní společnosti Čepro peníze pomocí fiktivních pohledávek, které pak uplatnil u soudu. Firmě v této souvislosti dokonce hrozila exekuce. Obchodní spor okolo údajné pohledávky soudy stále řeší. Uzavřena nebyla ani trestní kauza. V souvislosti s tímto případem je Krejčíř stíhán také kvůli údajné přípravě vraždy celníka.
Z druhého pokusu o podvod Krejčíře policie obvinila v roce 2006. Spolu s ním začala stíhat i exmanažery Čepra. Policie je podezřívala, že plánovali pro firmu nevýhodný obchod, který by připravil Čepro až o čtyři miliardy korun na smluvních pokutách. V září 2008 ale Vrchní státní zastupitelství stíhání zastavilo a jeho rozhodnutí v lednu 2009 potvrdilo i Nejvyšší státní zastupitelství.
Kauza Frymis
V roce 1996 získal Krejčíř jako jednatel firmy Corado Credit akcie Teplárny Otrokovice od firmy Frymis. Akcie pak firmě v rozporu s předchozí dohodou nevrátil, jejich nezaplacením způsobil škodu téměř 75 milionů korun. Krejčíř byl za podvod s akciemi v roce 2009 pravomocně odsouzen k 6,5 roku vězení. Nejvyšší soud ale případ vrátil k Vrchnímu soudu v Olomouci, ten loni v srpnu snížil Krejčířovi trest na šest let vězení.
Údajný celní únik ve společnosti M5
Podle policie byl Krejčíř jedním z organizátorů údajného půlmiliardového celního úniku jihlavského dovozce pohonných hmot - společnosti M5. Obviněn byl v roce 2002 a kvůli případu strávil půl roku ve vazbě. Kauzu začal loni v květnu projednávat Městský soud v Praze.
Údajné vytunelování společnosti Technology Leasing
V září 2003 skončil Krejčíř na rok ve vazbě kvůli obvinění z úvěrového podvodu. S dalšími lidmi údajně vytuneloval společnost Technology Leasing. V říjnu 2007 byla v této kauze podána obžaloba, případ ale soudy několikrát vrátily k došetření. Loni v červenci však pražský vrchní soud nařídil pražskému městskému soudu, aby o věci znovu jednal a rozhodl. Dnes městský soud Krejčířovi za porušování povinnosti při správě cizího majetku v této kauze uložil souhrnný osmiletý trest vězení. Verdikt je nepravomocný.
Údajné zorganizování únosu podnikatele
Podle obžaloby Krejčíř v roce 2002 nařídil a zorganizoval únos podnikatele, aby muže přinutil podepsat nevyplněné listiny a aby jej jako údajného policejního informátora postrašil. Muž znovu zmizel v roce 2005 a poté byl prohlášen za mrtvého. Soudy nejprve uložily Krejčířovi za vydírání a zbavení osobní svobody sedmiletý trest. Nejvyšší soud ale verdikt zrušil. Loni pak pražský městský soud skutek překvalifikoval na pokus o vydírání a uložil Krejčířovi nepravomocně trest 6,5 roku vězení.
Celní podvod při dovozu automobilů
V srpnu 2006 uložil ostravský krajský soud Krejčířovi první pravomocný trest. Vyměřil mu dvouletou podmínku za to, že při dovozu luxusních mercedesů z Německa ošidil stát na daních a clu o téměř dva miliony korun.
Původní obžaloba ze zneužití informací v obchodním styku
V roce 2007 podalo státní zastupitelství na Krejčíře obžalobu, podle níž na konci 90. let nelegálně vyvedl do ciziny zhruba 272 milionů korun. Podle žalobce při převodu peněz zneužil informace v obchodním styku. Loni v září ale soud Krejčíře pravomocně osvobodil. Soud dal za pravdu obhajobě, podle níž šlo o legální obchod.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist