Praha se v roce 2010 dočkala diplomatického úspěchu - EU v prosinci rozhodla, že se do české metropole přemístí z Bruselu centrála satelitního navigačního systému Galileo.
Paradoxní přitom je, že na budování největšího evropského vědecko-technického projektu se za Česko intenzivně podíleli lidé, kteří před rokem 1989 pomáhali chránit socialistickou společnost právě před "imperialistickými rejdy".
Šéfem České kosmické kanceláře, která pro vládu mimo jiné zpracovává informace o vývoji Galilea, je šestašedesátiletý docent ČVUT Jan Kolář. Ten od roku 1972, tedy od svých osmadvaceti let, spolupracoval s komunistickou tajnou službou - donášel jí informace na americké diplomaty, které získával, když si na ambasádu USA chodil pro literaturu o kosmonautice.
"Nikoho ze svého okolí jsem StB neudal, nepomlouval a ani jinak nikomu záměrně neškodil," říká Kolář, jehož si kontrarozvědka vedla do roku 1986 jako tajného spolupracovníka pod krycím jménem Apolon.
Z jeho svazku skutečně nevyplývá, že by kvůli němu byl třeba někdo z Američanů vyhoštěn. Na druhou stranu si důstojníci StB spolupráci s ním, aspoň podle dochovaných poznámek, pochvalovali, několikrát mu dokonce dali odměnu, například v roce 1978 dostal francouzskou brandy za 150 korun československých. Tajná služba se za něj také přimlouvala, když chtěl vyjet do zahraničí.
Komunisté ve vesmíru
Řadami StB prošel také náměstek Národního bezpečnostního úřadu Jaroslav Šmíd, který se od roku 2007 účastnil jednání Evropské komise o bezpečnostních parametrech systému Galileo.
Před rokem 1989 Šmíd, podobně jako Kolář bývalý člen KSČ, pracoval na ministerstvu vnitra jako programátor v odboru rozvoje speciální výpočetní techniky. Ten se přitom v lednu 1989 spolu s celou Správou vývoje automatizace stal součástí StB.
"Že Správa vývoje automatizace byla organizačně začleněna v roce 1989 do struktur StB, jsem se já osobně dozvěděl až v minulém roce. Skutečnost, že jsem pro StB nepracoval, lze dovodit i z toho, že mám negativní lustrační osvědčení," odmítá Šmíd své spojení s komunistickými špiony.
Celkem výraznou roli v přípravách Galilea a při vyjednávání jeho podpory sehrál také komunistický europoslanec, první český kosmonaut Vladimír Remek. Ten mimo jiné sedí v Interinstitucionálním panelu projektu Galileo a za konkurenta americké navigace GPS vydatně bojoval na stránkách novin.
Kosmonautika jako byznys
Člověkem, který má oficiální glejt na vyjednávání o Galileu, je moravský podnikatel Karel Dobeš - v roce 2005 se totiž stal vládním zmocněncem, ministerstvo dopravy mu za to vyplácí zhruba padesát tisíc měsíčně. Ten na rozdíl od Koláře, Šmída či Remka před komunisty utekl a od 60. let žil v emigraci.
"Když už je jasné, že Galileo bude v Praze, dohodl jsem se s ministerstvem dopravy, že budu koordinovat veškeré stěhování. V úřadě potom ale pracovat nebudu, to bych musel na konkurz do Bruselu a na to už jsem starý," naznačuje svou budoucnost s Galileem šestašedesátiletý inženýr, který v roce 2003 zakládal právě s Janem Kolářem Českou kosmickou kancelář. "Naše cesty se ale rozešly, on bere kosmonautiku striktně jako vědu, já v tom vidím příležitost pro byznys. A že donášel StB? To se v oboru tak nějak obecně ví, ale nevadí to, vždyť na Galileu se zase tolik nepodílel," dodává na Kolářovu adresu.
Pestrou personální mozaiku kolem Galilea doplňuje Dobešova formální nadřízená - ředitelka odboru kosmických systémů na ministerstvu dopravy, bývalá policejní mluvčí Blanka Kosinová. Ta na sebe nedávno upozornila, když přes svého partnera, ministra kultury Jiřího Bessera (TOP 09), "zařídila", aby skončila první náměstkyně ministra dopravy Dita Schautová.
Kdo jsou Češi kolem Galilea?
Jan Kolář
Uznávaný akademik
Ředitel České kosmické kanceláře, která je oficiálním kontaktním místem projektu Galileo v Česku. Působí mimo jiné jako docent na ČVUT a popularizátor kosmonautiky.
Vladimír Remek
Kosmonaut v Bruselu
Před rokem 1989 proslul jako první kosmonaut nesovětského či neamerického původu. Za KSČM sedí v europarlamentu a věnuje se hlavně vesmírné tematice.
Blanka Kosinová
Od policie na dopravu
Bývalá policejní mluvčí, která hovořila i za Útvar pro odhalování organizovaného zločinu, má od roku 2008 na starosti družicové systémy na ministerstvu dopravy.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist