Protagonisté parlamentní scény nám přichystali předvánoční představení pod dobře známým názvem: Hlasování o důvěře vládě. Co vlastně je účelem show, odehrávající se v období, jež bychom měli vnímat jako čas zklidnění a usebrání? Pokusme se odpovědět letmým rozebráním základních prvků třígrošového dramatu:

Expozici, neboli uvedení do děje obstaral ředitel Fondu životního prostředí Libor Michálek. Ten zveřejnil nahrávky, z nichž vyplynulo, že lidé kolem ministra životního prostředí Pavla Drobila připravovali  důmyslný systém, jak vyvést z fondu miliardy do pokladny ODS. V té chvíli se zdálo, že hlavními aktéry dramatu budou Michálek, Drobil a jeho (až do konce neviditelný) poradce Knetig.

Kolize, nebo-li zařazení dramatického prvku připadla premiéru Nečasovi a ministru vnitra Johnovi. Ti se se museli nedobrovolně přiznat, že o nebezpečných plánech Drobilova poradce, byli informováni několik týdnů předem. Zároveň do hry vstupuje nová postava - Oldřich Martinů, známý z úplně jiného kusu, uváděného pod názvem Odcházení policejního prezidenta.

Krize, neboli vyvrcholení dramatu se odehrává právě kolem osoby policejního prezidenta. Spor o jeho odvolání ovládne jeviště. A vyjednavači Věcí veřejných dramaticky opouštějí scénu s temnými náznaky, že pokud Martinů nepadne, osud vládní koalice je zpečetěn.

Peripetie, neboli obrat se odehrává na Pražském hradě. Za prezidentem přijíždějí šéfové koalice. Prezident, který dřív kroutil hlavou nad „podivným mediálním atakem pana ministra vnitra na policejního prezidenta“ teď v krátkém monologu vyjádří naději, že pod jeho patronací vše dospěje k „rozumnému závěru.“

Katarzi neboli očištění zvěstuje sám panovník, obklopený     státnicky se tvářící „Ká devítkou.“ Prezident zvučným hlasem oznámí dosažení dohody mezi koaličními stranami, nad níž přejímá osobní garanci. Pokud nebudou dohody, jejichž přesnou podobu nesdělí, dodrženy, pak hlava státu (dramatická pausa) – vyjádří svůj nesouhlas. Vláda je zachráněna.

Otázka pro odcházející diváky: Vzpomenete si ještě, že na   začátku tohoto nerváku byl jakýsi chlápek s nahrávkami?