Policejní inspekce vyšetřuje, zda a jak z protikorupční jednotky unikla informace o tom, že se útvar zajímá o vlivného lobbistu Ivo Rittiga. Informovala o tom dnes televize Nova, podle níž vyšetřování údajného úniku inicioval přímo ředitel protikorupčního útvaru Libor Vrba.

Týdeník Respekt již dříve napsal, že finanční analytický útvar (jednotka ministerstva financí odhalující praní špinavých peněz) předala protikorupční jednotce informace o podivných bankovních přesunech na Rittigových kontech. Podle týdeníku je Rittig "jedním z pražských kmotrů ODS".

Respekt také uvedl, že chvíli poté, co se informace dostala na protikorupční jednotku, se o vyšetřování údajně dozvěděl i Rittig. A právě tímto údajným únikem se nyní podle Novy inspekce zabývá.

"Není to dobře"

Zmíněný odbor ministerstva financí zažádal na podzim podle televize protikorupční policii o údaje k Rittigovým bankovním účtům. A tato žádost prý mohla uniknout. "Pokud se dozvíme, že by z našeho útvaru mohly odejít nějakým způsobem nezákonným informace, okamžitě informujeme inspekci policie, a to jsme i v tomto případě učinili," řekl televizi mluvčí Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality Roman Skřepek.

"Asi není dobře, že subjekt, kterým se potenciálně v obecné rovině zabýváme, tak se z nějakých svých zdrojů dozví, že je předmětem našeho šetření," řekl Nově šéf finančně analytického odboru ministerstva financí Milan Cícer.

Nova připomněla, že z podnětu ministra vnitra Radka Johna (VV) nyní policejní inspekce prověřuje i policejního prezidenta Oldřicha Martinů. Inspekce má zjistit, zda Martinů obešel svého nadřízeného, ministra vnitra, a poskytl premiérovi Petru Nečasovi (ODS) informace z vyšetřování v kauze údajné manipulace s veřejnými zakázkami na Státního fondu životního prostředí.