Okresní soud v Příbrami zablokoval účty kontroverzního podnikatele a fotbalového bosse Jaroslava Starky a FK Marily Příbram. Učinil tak v souvislosti se zajištěnými směnkami uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře za více než 47 milionů korun. Starka, jenž směnky vypsal, závazek zpochybňuje. O zahájení exekučního řízení informoval mluvčí příbramského soudu Miloslav Boudník.

"V okamžiku, kdy rozhodnutí nabude právní moci, tak se peníze odepíší a budou vyplaceny na účet oprávněného," uvedl Boudník. Oprávněným je v tomto případě Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), který podal návrh na zahájení exekučního řízení.

Starka se proti rozhodnutí příbramského soudu může odvolat. Řekl, že rozhodnutí zatím neviděl, a tak se k němu nemůže vyjádřit. "Soudní řízení jsem prohrál a respektuji samozřejmě zákon," uvedl Starka k vývoji v případu.

Exekuce má být provedena přikázáním pohledávky z účtu, otázkou ale je, kolik peněz na účtech zůstalo. "To samozřejmě dopředu nevíme," poznamenal Boudník. Starka také podle médií nevlastní žádnou nemovitost, u všech figuruje jméno jeho manželky.

Chronologie případu podnikatele Jaroslava Starky od jeho zatčení v roce 2006
(text pokračuje pod boxem)

14. listopadu 2006 - Policisté zadrželi sedm mužů podezřelých z únosu a smrti Lamberta Krejčíře - otce uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře. Byl mezi nimi i Jaroslav Starka, který byl před několika lety také obviněn z únosu italského šéfa zkrachovalé Union banky Giuseppe Roselliho.

15. listopadu 2006 - Starka a dalších šest mužů byli obviněni z trestných činů zbavení osobní svobody a loupeže.

16. listopadu 2006 - Soud uvalil na Starku vazbu, kromě něj skončilo ve věznici dalších pět mužů.

22. ledna 2007 - Starka skončil ve vězeňské nemocnici. Soud nařídil jeho převoz z vazby kvůli zhoršenému zdravotnímu stavu.

6. února 2007 - Starka byl propuštěn z vazby na kauci osm milionů korun.

28. května 2009 - Jihoafrické úřady opakovaně zadržely Starkova advokáta Kramariče kvůli jeho údajné snaze ovlivnit výpověď uprchlého Radovana Krejčíře. Poté byl propuštěn na kauci.

19. října 2009 - Vrchní soud v Praze pravomocně rozhodl, že Starkova firma FK Marila Příbram musí zaplatit směnku na 44 milionů korun, zabavenou v domě Radovana Krejčíře.

18. března 2010 - Pražský vrchní soud potvrdil předchozí verdikt středočeského soudu o tom, že Starka musí zaplatit i druhou směnku na zhruba 3,2 milionu korun pocházející z domu Radovana Krejčíře.

8. listopadu 2010 - Stát podal soudu návrh na zahájení exekuce Starkova majetku.

16. listopadu 2010 - Příbramský okresní soud rozdělil návrh na zahájení exekučního řízení se Starkou a FK Marilou Příbram do dvou samostatných případů.

3. prosince 2010 - Příbramský soud podruhé vrátil k doplnění návrh na exekuci Starkova majetku. Důvodem byly formální nedostatky.

15. prosince 2010 - V souvislosti se zajištěnými směnkami Radovana Krejčíře okresní soud v Příbrami zablokoval účty Starky a FK Marily Příbram.

Platnost platebních rozkazů na 44 milionů a zhruba 3,2 milionu v minulosti potvrdil Vrchní soud v Praze. Směnky policie našla v Krejčířově domě, spravováním obstaveného majetku uprchlého podnikatele byl pověřen ÚZSVM. Směnečný platební rozkaz na zaplacení 3,2 milionu s příslušenstvím vydal Krajský soud v Praze v březnu 2006, platební rozkaz na zaplacení 44 milionů v prosinci 2006. Vrchní soud pak potvrdil jejich platnost.

Starka kvůli rozhodnutím podal dovolání k Nejvyššímu soudu a požádal o odklad placení. V odvolání, kterým se v březnu zabýval Vrchní soud, Starkův právník uvedl, že usnesení pražského Vrchního státního zastupitelství o zajištění Krejčířova majetku z 15. ledna 2003 se na směnku nevztahuje. Odvolací senát byl ovšem názoru, že usnesení se vztahuje na veškerý Krejčířův majetek, tedy i na směnky. Starka také tvrdí, že vypsané směnky měly zajišťovat případné budoucí pohledávky, závazky však prý nikdy nevznikly.

Krejčíř, který je v Česku stíhán za majetkové a násilné trestné činy, policii utekl v červnu 2005 při domovní prohlídce ve vile v Černošicích. Od dubna 2007 pobývá v JAR, kam přicestoval na falešný pas.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist