Lidé si budou moci vybrat, zda budou mít v elektronických občanských průkazech uvedeny údaje o rodinném stavu a místu bydliště. Změna má pomoci ochránit jejich soukromí. Návrh ve středu beze změn schválil Senát v rámci novely zákona o základních informačních registrech, kterou tak nyní dostane k podpisu prezident.
Ministr vnitra Radek John (VV) úbytek zapisovaných údajů do občanského průkazu spojil se zamýšleným zmenšením velikosti těchto dokladů na rozměr nového řidičského průkazu, tedy bankovní karty. "Občanka jde zmenšit, bude zmenšena, čili hurá," poznamenal ministr.
Podle návrhu se údaje budou automaticky zapisovat i do nové občanky, lidé ale budou mít možnost oznámit, že si to nepřejí. Pokud na průkazech nebude adresa, lidé si je nebudou muset měnit při každém stěhování, což státu ušetří desítky milionů korun, uvedl ministr. Potřebná data podle něj úřady zjistí z elektronických čipů, jimiž budou nové občanské průkazy opatřeny.
Senátor ODS a teplický primátor Jaroslav Kubera se ale postavil proti dobrovolnosti. Podle něj to přinese "absolutní chaos". Senátor a bývalý jihomoravský hejtman Stanislav Juránek (KDU-ČSL) dokonce neúspěšně navrhoval zamítnutí novely.
Kritici: Lidé budou platit za kopie
Kritici poukazovali na to, že tyto údaje lidé potřebují nejen při jednání na úřadech, ale také na poště nebo v bance. Pokud by je v občanském průkazu neměli, museli by si za poplatek pořizovat příslušná potvrzení. Podle zákona o bankách by si prý lidé bez údajů v průkazu vůbec nemohli založit třeba účet.
Rodinný stav se měl podle původní novely zapisovat do občanských průkazů pouze do konce příštího roku. Místo bydliště mělo z průkazů zmizet od roku 2017 a rodné číslo od roku 2020 kvůli současným informačním systémům České správy sociálního zabezpečení. Postup souvisí se zaváděním základních registrů, v nichž údaje budou.
Novela naopak mezi údaje volitelně zapisované do občanských průkazů zavádí registrované partnerství. U lidí narozených v zahraničí by se mělo nově uvádět místo narození pouze kódem státu. Agenda občanských průkazů tím bude uvedena do souladu s úpravou platnou pro cestovní doklady.
Elektronické občanské průkazy měli lidé původně dostávat už od letošního července. Termín se posunul na rok 2012 kvůli tomu, že proti původním předpokladům začne později ostrý provoz čtyř informačních registrů.
Elektronické občanské průkazy mají být oproti dosavadním doplněny o čipovou kartu, na které budou skryty údaje usnadňující jednání s úřady. Elektronické identifikační karty už v rámci EU fungují například v Belgii, Estonsku a ve Švédsku, od letošního listopadu by měly být v Německu.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist