Test telefonní aplikace na kontrolu taxíků

 

1. jízda

Firma: Jan Zima 

Trasa: z křižovatky ulic Ovenecká a Milady Horákové přes Vítězné náměstí na letiště 

Taxametr v autě: 14,2 km, 

22 minut jízdy, 457 Kč. 

TaxiCheck: 13,7 km, 22 minut, 438 Kč.

2. jízda

Firma: Profi taxi

Trasa: z letiště přes Strahovský tunel a Rašínovo nábřeží na roh ulic Ukrajinská a Petrohradská 

Taxametr v autě: 20,8 km, 

37 minut jízdy, 657 Kč 

TaxiCheck: 20,5 km, 36 minut, 629 Kč

3. jízda

Firma: Taxi Monika Pavlíková 

Trasa: z Vršovické přes Hlávkův most do ulice Nad Štolou 

Taxametr v autě: 7,8 km, 

31 minut jízdy, 349 Kč 

TaxiCheck: 8,7 km, 30 minut, 329 Kč (GPS v telefonu měl v části trasy špatný signál)

4. jízda

Firma: na autě bylo napsáno Lenka Kácová, řidič uvedl na stvrzence Tico Taxi Praha. 

Trasa: ze Zikovy ulice přes Evropskou na letiště 

Taxametr v autě: na účtence nebyly uvedeny kilometry ani čas, 860 Kč 

TaxiCheck: 11,5 km, 21 minut, 393 Kč

 

Za cestu z pražských Dejvic na ruzyňské letiště si taxikář naúčtoval 860 korun. To je o 467 korun víc, než kolik mu dovoluje městská vyhláška. Stalo se to v rámci čtyř cest, při nichž reportéři Hospodářských novin testovali novou aplikaci do mobilního telefonu TaxiCheck. Ta pracuje s GPS signálem a umožňuje lidem "pohlídat" si svého taxikáře. Ve zmíněném případě jediný pohled na mobil prozradil, že si dopravce směl naúčtovat maximálně 393 koruny.

Aplikaci do mobilu TaxiCheck vyvinula pražská inovativní společnost Et netera. Hospodářské noviny ji otestovaly jako první a přinášejí návod, jak s programem zacházet. Pro veřejnost bude program k dispozici v lednu.

Program bude zdarma

"Lidé si TaxiCheck budou moci stáhnout na stránkách, které nabízejí aplikace pro mobilní telefony - www.ovi.com a Android.com/market. Odkazy na ně budou také viset na stránkách naší společnosti," říká Pavel Pola, manažer projektu.

TaxiCheck bude dostupný začátkem roku 2011. "Zatím bude určen pro telefony, které používají operační systém Symbian, což jsou pouze Nokie. Do pár týdnů ji rozšíříme i pro telefony používající systém Android, což jsou například HTC či Samsung. Verze pro iPhone je předběžně v plánu na konci prvního kvartálu 2011," dodává Pola. "Aplikace bude pro všechny zdarma. Možnosti výdělku si najdeme časem, například reklamou v aplikaci," doplnil Pola.

Aby TaxiCheck v telefonu fungoval, musí mít vestavěnou GPS navigaci.

Jak na to

Měření za jízdy probíhá jednoduše: ikonkou na ploše telefonu si pasažér před začátkem jízdy spustí měření, na konci jízdy klikne na "ukončit měření".

"V tu chvíli se mu na monitoru telefonu zobrazí cena, délka a doba jízdy. Člověk to může okamžitě porovnat s tím, co vidí na taxametru a samozřejmě na účtence," vysvětluje Pola.

Upozorňuje však, že přípustná je zhruba pětiprocentní odchylka ceny jízdy. "Aplikace měří pomocí signálu GPS, který může například ve špatném počasí nebo ve vysoké zástavbě slábnout, takže může dojít k malým rozdílům mezi cenou naměřenou virtuálním taxametrem a cenou reálnou," říká Pola. Pokud si tedy taxikář řekne o deset nebo dvacet korun víc, než kolik naměří virtuální taxametr, nemusí to ještě znamenat, že podvádí. "Pokud je však rozdíl například stokorunový, tak něco není v pořádku a cifry na taxametru naskakují rychleji, než by měly," dodal Pola.

Taxametr měří podle přednastavených cen, které povoluje pražská vyhláška: 28 korun za kilometr, 6 korun čekání, 40 korun nástupní sazba. Pokud si některý z taxikářů řekne víc, porušuje předpisy a může přijít o licenci.

"Když dorazíte domů, můžete si stáhnout data z telefonu do počítače a na Google Earth se podívat, kudy vás taxikář vezl a jestli třeba nejel záměrně oklikou," říká Pola.

Neplaťe

Hospodářské noviny otestovaly čtyři pražské taxikáře na čtyřech různých trasách po hlavním městě. Program ukázal, že tři si řekli zhruba o dvacet korun víc, než měli. Čtvrtý však cenu přestřelil o více než sto procent. "V takovém případě je možné odmítnout zaplatit, a pokud bude taxikář na úhradě trvat, má pasažér zavolat městskou nebo státní policii. Ta prověří, jestli taxikář použil správné sazby," uvedl mluvčí pražského magistrátu Jiří Wolf.

Pražský magistrát myšlenku virtuálního taxametru podporoval a bývalý náměstek primátora Rudolf Blažek před časem říkal, že novinku velmi "vítá". Nový magistrát však nyní neuvažuje, že by s firmou Et netera navázal užší spolupráci.


JEDNA JÍZDA, DVĚ CENY
Zatímco kontrolní systém TaxiCheck vypočítal jízdu z pražské Zikovy ulice na letiště na 393 korun, taxikář si řekl o 860 korun.
foto: HN