Desítky tisíc korun, které dosud zaplatilo ministerstvo zahraničí za lobbování Mirka Topolánka kvůli kandidatuře na post šéfa Mezinárodní energetické agentury, vyjdou do ztracena. Bývalý český premiér se totiž nejspíše nestane nominantem celé EU, a tak jeho šance na úspěch rapidně klesají.

Pokud plán s energetickou agenturou nevyjde, stane se to, před čím Petr Nečas varoval, že totiž z Topolánka bude další český expremiér, o něhož se jeho bývalí kolegové nepostarali, poněvadž vláda nemá pro bývalého šéfa ODS připravenou žádnou jinou „trafiku“.

„Mezinárodní energetická agentura je to jediné, s čím jsme mu pomáhali, nic jiného nemáme,“ řekl HN zdroj z premiérova okolí. Topolánek už prozradil, že začal opět pracovat pro svou bývalou firmu VAE a jako konzultant pomáhá investorům z CTY Group.

I kdyby ale nakonec došlo ke shodě, že z Bruselu zamíří do Paříže jedno jméno, Češi by asi vyšli zkrátka. Němci, jejich dosavadní hlavní spojenci v Topolánkově podpoře, si totiž podle informací HN začali klást nové podmínky: Berlín by chtěl, aby byla Praha ochotná více se podílet na záchraně „nemocných“ ekonomik. Tak velkou cenu Topolánek pro vládu asi nemá.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist