Sociální demokrat Lukáš Plachý rezignoval na funkci pražského radního. Důvodem je obvinění, že nabízel spolustraníkovi úplatek. Vinu ale odmítá s tím, že ho očistily v minulých měsících vnitrostranické orgány.

Primátor Bohuslav Svoboda (ODS) jeho rozhodnutí přivítal. Pokud se Plachý očistí, bude se moci do funkce vrátit. "Místo radního zůstane neobsazené," dodal náměstek primátora Karel Březina (ČSSD). Ten také přebere kompetence týkající se životního prostředí.

Očištění je "na dobré cestě"

"Velmi vítám, že se politická kultura začíná do České republiky vracet. Velmi za takový postup panu radnímu i sociální demokracii děkuji," řekl Svoboda. "Myslím si, že ve chvíli, kdy se potvrdí skutečnosti, které nám pan radní Plachý sdělil, nic nebude bránit tomu, aby se do politiky vrátil," dodal primátor. S tím souhlasí i Březina, podle něhož je "očištění" na dobré cestě.

Rada bude do vyřešení kauzy pracovat jako devítičlenná. Ze zákona má být radních jedenáct, obsazeno ale bylo pouze deset křesel. Jedenácté koalice nabídla TOP 09, která v podzimních volbách zvítězila. Její představitelé to ale odmítli.

Plachý řekl, že rezignoval proto, aby ukázal, jak má vypadat politická kultura na magistrátu a aby předešel útokům na sociální demokracii a nové vedení města. Kontrolní orgány strany podle něho potvrdily, že se ničeho nedopustil. Dokladem toho prý je, že ze strany byl za tajné pořizování nahrávek vyloučen Ivan Jirkovský.

Právě on Plachého nařkl, že po něm za úplatek 100.000 korun požadoval vnitrostranickou podporu při sestavování kandidátky do pražských voleb. Dokazovat to mají nahrávky. "Spíše se jedná o pomstu jednotlivců," komentoval kauzu Plachý.

Pražská ČSSD za Plachým stojí

Plachý v rozhovoru s Lidovými novinami připustil, že na jedné schůzce Jirkovskému uvedenou sumu za pomoc při hlasování skutečně slíbil, prý to ale bylo jen naoko a později řekl, že nic nezaplatí.

Nahrávku také získal, avšak sestříhanou a zkreslenou. Tvrdí, že si o peníze Jirkovský sám řekl a že to byl on, kdo se dopustil korupčního jednání. Také Jirkovský přiznal, že peníze nedostal, ale prý jen proto, že kauzu odkryl ještě před obvodní konferencí, která rozhodovala o kandidátech.

Plachý také už podal na Jirkovského trestní oznámení pro pomluvu,. "Do jednoho měsíce budeme vědět, jak se kauza bude vyvíjet dál," řekl Svoboda k případnému nahrazení Plachého v radě.

Plachý zůstane řadovým zastupitelem a členem výborů zastupitelstva. "Pan Plachý má důvěru a podporu sociální demokracie, na tom se nic nemění," zdůraznil Březina.

"Je to správný krok. Krajský výbor pražské ČSSD se tím bude urychleně zabývat, aby bylo jasné, co se stalo. Souhra toho, kdy a jak to bylo zveřejněno, je ale velmi nešťastná," řekl iHNed.cz místopředseda pražské sociální demokracie Miroslav Svoboda.
 
Podle bývalého poslance bude interní šetření sociálních demokratů trvat asi dva týdny. "Pak si myslím, že bychom měli být schopni říct definitivně, jaký je závěr," dodal Svoboda.

Politické grémium ČSSD se dnes spokojilo s tím, že bylo podáno trestní oznámení. "My jsme dneska byli všichni přesvědčeni, že podáno bylo," uvedl místopředseda strany Roman Onderka. Podle mluvčího ČSSD Martina Ayrera grémium rovněž vyzvalo krajskou kontrolní komisi ČSSD v Praze a ústřední kontrolní komisi, aby urychlily šetření a stranickému vedení předložily závěry.