Novým předsedou KDU-ČSL se v sobotu stal Pavel Bělobrádek, třiatřicetiletý veterinář z Náchoda a tajemník pardubické krajské organizace lidovců. Delegáti sjezdu ve Žďáru nad Sázavou ho překvapivě zvolili už v prvním kole volby. Dostal 280 hlasů z 425 platných hlasů. Mandát získal do roku 2013. 

Předsjezdová favoritka Michaela Šojdrová, která posledních pět měsíců vedla stranu z pozice úřadující předsedkyně a dovedla ji k senátním a komunálním volbám, tak neuspěla. Získala jen 84 hlasů. Exposlanec Ludvík Hovorka dostal 41 hlasů, čtvrtý z kandidátů Jaroslav Orel 20 hlasů.

Zatímco výsledek minulého sjezdu, který se konal loni ve Vsetíně a zvolil do vedení Cyrila Svobodu a jeho blízké spolupracovníky, byl všeobecně vnímaný jako příklon KDU-ČSL doleva, s Bělobrádkem by strana měla otočit. Nový předseda ve svém projevu připomněl lidovecké heslo "Kdo nepracuje, ať nejí".

"Stát zde není proto, aby se o lidi staral, zvláště o ty, kteří to nepotřebují. Je zde proto, aby vytvořil takové podmínky, aby se každý sám, ve své rodině postaral sám o sebe," řekl delegátům. Svou stranu by čerstvý předseda křesťanských demokratů rád kormidloval směrem k pravému středu.

Prvním místopředsedou KDU-ČSL se stal senátor Petr Šilar z Orlickoústecka. V druhém kole porazil s 269 hlasy místopředsedu krajské organizace KDU-ČSL na Olomoucku Mariana Jurečku, který získal 149 hlasů. Po svém zvolení Šilar řekl, že chce KDU-ČSL vrátit "radostnost". "Z nejhoršího jsme uvnitř," popsal nicméně situaci lidovců. Z pozice senátora bude moct na půdě horní komory prezentovat názory strany v době, kdy KDU-ČSL ztratila pozice ve sněmovně.

Lidovci zvolili nástupce Cyrila Svobody, který na předsednický post rezignoval po květnových volbách. Po nich se KDU-ČSL poprvé ve své devadesátileté historii nedostala do Poslanecké sněmovny. V komunálních volbách však obhájili pozici třetí nejsilnější strany, jejich pětičlenný senátorský klub je také třetím nejpočetnějším zastoupením v horní komoře Parlamentu.