Hercogová: Chci sjednotit lékaře. Kubek je příliš konfrontační
Profesorka kožní medicíny Jana Hercogová bude na víkendovém sjezdu lékařské komory jedinou protikandidátkou současného prezidenta komory Milana Kubka. I když je Kubek favoritem, Hercogová se nevzdává. Kubka kritizuje za to, že udělal z komory odborářskou organizaci. „Chci vrátit komoře jednotu, prestiž a odbornost, aby byla opravdovým strážcem kvality a etiky lékařského povolání,“ vysvětluje v předvolebním rozhovoru pro server iHNed Hercogová.
HN: Proč vlastně chcete kandidovat na historicky první prezidentku České lékařské komory?
Za těch pět let komora pod vedením doktora Kubka podle mne nic zásadního nedosáhla a pořád ztrácí pozice. Nelíbí se mi ani způsob komunikace současného pana prezidenta. Místo toho, aby stav spojoval, tak ho svým konfrontačním stylem rozděluje.
HN: A co byste dělala jinak?
Chci vrátit komoře jednotu, prestiž a odbornost, aby byla opravdovým strážcem kvality a etiky lékařského povolání. Chci se mnohem víc než prezident Kubek zaměřit na vzdělávání lékařů, do kterého dnes komora prakticky nemůže mluvit. Myslím, že by se mělo s novou vládou jednat mnohem víc než dosud a pokusit se získat pro lékaře postavení, jaké si skutečně zaslouží.
HN: Lékařskou a vlastně i českou veřejností teď hýbe akce Děkujeme, odcházíme, při které už víc než čtyři tisíce lékařů pohrozily, že odejdou do zahraničí. Podporujete je?
Jejich situaci chápu. Trpělivost nemocničních lékařů je už u konce. Na druhou stranu si myslím, že není dobré, aby se v této akci tak výrazně angažovala komora. To je úkolem odborů. Komora má být odborná stavovská organizace, nesmí se z ní stát odbory. Za vyšší platy by měl bojovat Lékařský odborový klub, ale měl to udělat už dávno. Ne v tuto dobu, kdy je krize. Mělo se to řešit v době, kdy ekonomika rostla.
HN: Hodně důležité téma bude reforma zdravotnictví. Jedinou ucelenou reformu přitom zatím představil jen bývalý ministr Tomáš Julínek. Jak jeho pokus o reformu hodnotíte?
Možná se budete divit, mně se jeho reforma líbila. Nebo aspoň její hlavní myšlenky. Já prostě nejsem levicový člověk. Julínek první otevřel věci, jako jestliže mám lékařskou praxi, tak ji mohu prodat. Jestli splním požadavky, které jsou kladené na mou praxi, tak musím mít šanci získat smlouvu od pojišťovny. A jako první otevřel možnost komerčního připojištění a spoluúčasti. Bez toho se naše zdravotnictví do budoucna neobejde.
Kubek: Budu dál hájit ekonomické zájmy doktorů. Nikdy nebudu servilní k politikům
Prezident lékařské komory Milan Kubek je před sobotní volbou nového šéfa českých lékařů velkým favoritem. Podle něj jsou lékaři na rozcestí. „O volbě prezidenta rozhodne, jaká část delegátů pochopí, že teď přichází na lámání chleba a že je šance, aby se lékaři po 20 letech konečně dočkali lepšího ohodnocení. Delegáti sjezdu rozhodnou, jestli má komora v této klíčové situaci lékaře hájit, nebo jestli půjde na ruku politické reprezentaci,“ říká v rozhovoru pro server iHNed Milan Kubek.
HN: Co chcete lékařům nabídnout, aby vás na dalších pět let zvolili prezidentem lékařské komory?
Zastávám názor, že pokud chce komora být garantem kvality a etiky, tak musí hájit i profesní a ekonomické zájmy svých členů. Víkendový sjezd rozhodne, jaká bude komora do budoucna. Pokud chtějí lékaři, aby byla komora servilní k politikům a kázat o kvalitě etiky, tak ať zvolí někoho jiného. Pokud chtějí, aby komora hájila i ekonomické zájmy všech lékařů, tak ať volí mě.
HN: Vaše protikandidátka Jana Hercogová vás kritizuje, že komora toho za posledních pět let pod vaším vedením moc nedokázala, že zanedbáváte lékařské vzdělávání a že ztrácíte podporu u řadových lékařů. Jak byste těmhle výhradám oponoval?
Komora je v současnosti ekonomicky stabilizovaná a celoživotní vzdělávání zažívá obrovský rozmach. Komora uhájila svou nezávislost, aniž by se zpronevěřila hájit zájmy lékařů. Považuji za velké vítězství, že jsme zabránili přijetí Julínkových zákonů, které byly výhodné jen pro zdravotní pojišťovny, jejich vlastníky a ekonomické řetězce, ale velmi nevýhodné pro soukromé lékaře.
HN: Julínka kritizujete dlouhodobě. Jak se vám ale spolupracuje s novým ministrem Leošem Hegrem?
Zatímco ministr Julínek se snažil komoru zlikvidovat, protože věděl, že komora bude hájit proti státu i pojišťovnám zájmy lékařů, nový ministr Heger vnímá komoru úplně jinak. V něčem ji chápe jako partnera, v něčem oponenta, ale rozhodně ne jako nepřítele, kterého je třeba zlikvidovat. Shodneme se například na nutnosti určit zdravotní péči, která nemusí být hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Na druhou stranu se rozcházíme v tom, jaká má být cena lékařské práce, v úhradách zdravotnických zařízení a v platech nemocnic.
HN: Na minulých sjezdech jste měl vždycky většinu. Máte informace, jak to bude letos?
Těžko se to odhaduje. O volbě prezidenta rozhodne, jaká část delegátů pochopí, že teď přichází na lámání chleba a že je šance, aby se lékaři po 20 letech konečně dočkali lepšího ohodnocení a jestli pochopí, že lékaři konečně musí zvednout hlavu. Delegáti sjezdu rozhodnou, jestli má komora v této klíčové situaci lékaře hájit, nebo jestli půjde na ruku politické reprezentaci.
HN: Vaši předchůdci a dlouholetí šéfové lékařské komory Bohuslav Svoboda a David Rath udělali slušnou politickou kariéru. Uvažujete do budoucna taky o politické kariéře?
Ne. Mojí ambicí je obhájit svou práci a být znovu zvolen prezidentem lékařské komory, protože můžu být v té funkci nejvíce užitečný. Pokud bych nebyl zvolen, tak se budu věnovat své soukromé praxi a snažil bych se asi trošku doháněl to, co mi v medicíně chybí.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist