Detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu na ministerstvu obrany zabavili dokumentaci k výběrovému řízení na nákup terénních vozů Tatra. Informoval o tom deník Právo.

Policisté dokumentaci zabavili v souvislosti s vyšetřováním údajné korupce náměstka ministra financí a někdejšího ministra obrany Martina Bartáka.

"V současné době zajišťujeme rozsáhlou dokumentaci k celému případu," řekl ostravský státní zástupce Dušan Táborský, který má kauzu na starosti.

"Policisté dostali, co chtěli," sdělil listu mluvčí ministerstva Jan Pejšek. Podle něj šlo o kompletní materiály a smlouvy s firmou Tatra.

Policie začala případ vyšetřovat na základě informací, které minulý týden uveřejnil deník MF Dnes a podle kterých si Barták v roce 2008 jako náměstek ministra obrany řekl v armádním obchodě s Tatrou o úplatek. Bývalý velvyslanec USA v Česku a předseda dozorčí rady automobilky Tatra William Cabaniss uvedl, že Barták od něj chtěl miliony dolarů za to, aby Tatra už neměla problémy s armádní zakázkou. Cabanissova slova potvrdil jeho kolega Duncan Sellars.


Navíc prý za šéfem Tatry Ronaldem Adamsem přišel prostředník "někoho vysoce postaveného" a chtěl v souvislosti s nákupem tatrovek pro armádu úplatek ve výši pět milionů dolarů. Adams uvedl, že tím mužem byl majitel zbrojařské firmy MPI Group a Bartákův známý Michal Smrž.

Policie už Cabanise, Adamse a Sellarse vyslechla. Barták zatím nevypovídal, už dříve však obvinění odmítl. Kvůli aféře si vzal neplacené volno, pokud by ho policie obvinila, ve funkci náměstka na ministerstvu financí by zřejmě definitivně skončil.