Hned ráno začal v ulicích české metropole maraton pietních událostí připomínající význam dne 17. listopadu. Před Hlávkovu kolej, kde se sešli studenti i politici, aby uctili památku odboje studentů proti nacistům v roce 1939, přijel také prezident Václav Klaus.

Ve svém projevu nejdříve podotknul, že poválečné násilí Čechů na Němcích bylo nesrovnatelně menší než násilí páchané nacisty na okupovaných územích a poté dodal, že je frustrující, že se na tuto proporci a časovou posloupnost zapomíná.

Podle Klause se Češi nemůžou pyšnit tím, co někteří jejich spoluobčané dělali po válce, když situaci využili k vyřizování osobních účtů i k ničím neobhajitelným sadistickým činům.

"Ale ani v tom nesmíme ztratit proporce. Domnívám se totiž, že se součet všech poválečných neobhajitelných a ničemu dobrému neprospívajících činů, ke kterým došlo na našem území, svým rozsahem nemůže ani zdaleka vyrovnat tomu, co se v předcházejících letech každou hodinu dělo v koncentračních táborech, ve věznicích, na válečných bojištích a v nacisty okupovaných oblastech," řekl prezident.

Ztráta chápání proporcí

Znepokojuje ho prý, že v médiích i politické debatě roste asymetrie mezi pozorností věnovanou událostem před zahájením druhé světové války, událostem v jejím průběhu a událostem po jejím skončení. "Jsem frustrován z absence důrazu na klíčový význam časové posloupnosti a kauzální příčinnosti těchto událostí. Jsem frustrován ze ztráty chápání proporcí a hloubky tragičnosti těchto událostí," řekl.

"Zlo je vždycky zlé, ať je velké, nebo malé, a to zlo, které páchali Češi po válce, bylo tabu, o tom se nesmělo dlouhá desetiletí nic říct. Není tudíž divu, že dnes se o tom možná mluví více, prostě ruší se dávná a hluboce zakořeněná tabu," reagoval na Klausovo vyjádření Václav Havel. 

Jen o dvě hodiny později Klaus odjel na Národní třídu, kde připomněl že 17. listopad je kvůli událostem z roku 1939 i 1989 státním svátkem proto, aby "sjednocoval a připomínal" lidem, že čas nikdy minulost neodvane.

Na vzpomínkovou akci přišel také premiér Petr Nečas a pražský primátor Pavel Bém. Nečas nejdříve zdůraznil, jak důležité je připomínat si historii a dobu, kdy "Češi vykročili ke svobodě". "Abychom nežili ve světě, kde si myslíme, že svoboda je samozřejmost," dodal vzápětí. Společně s prezidentem se poté poobědvali v nedaleké restauraci Le Patio.

"Není to klišé, není to rituál, je to naše povinnost, je to zrcadlo naší národní hrdosti, našeho vlastenectví, záruka budoucnosti našeho národa," vysvětlil poté Pavel Bém, proč je nutné přippomínat si lidi, kteří do boje za svobodu investovali a nasadili své životy. Celého aktu se zúčastnil také jeho pravděpodobný nastupce na místo primátora české metropole, Bohuslav Svoboda.

Příležitost pro Greenpeace

Kromě politiků přišli dnes položit a zapálit svíčky před pamětní desku i řadoví občané. Vzpomínkových akcí v podloubí před pamětní deskou využila rovněž asi třicítka obyvatel Horního Jiřetína a Litvínova a aktivistů Greenpeace. Protestují proti přetrvávajícím komunistickým vyvlastňovacím paragrafům, které podle aktivistů ohrožují existenci obcí, pod nimiž jsou zásoby uhlí a hrozí jim zánik.

Občané Horního Jiřetína a Litvínova a aktivisté Greenpeace chtějí dnes "tichou a důstojnou formou" připomenout, že důsledná ochrana soukromého vlastnictví a zastavení devastace severních Čech patří mezi důležité odkazy listopadové revoluce, píší představitelé Greenpeace ČR a občanského sdružení Kořeny v tiskové zprávě.

Připomněli, že vládní strany se zavázaly přijmout do konce roku 2011 novelu horního zákona z roku 1988, která by vyvlastňování zcela znemožnila. "Uplynuly čtyři měsíce, ale oficiální práce na slíbené novele dosud nezačaly."