TOP 09 nebude nominovat svého člověka do pražské rady, jedno místo jí nabídly ODS a ČSSD, které se v noci na úterý dohodly na společném vedení hlavního města. Usilovat bude TOP 09 o vedení kontrolního výboru, řekli pražští lídři TOP 09 Zdeněk Tůma a František Laudát na tiskové konferenci. Věříme, že naše opozice bude dostatečně silná a znatelná. Bude to vlastně první opozice, kterou ODS a ČSSD v Praze zaznamenají, řekl Tůma.

Podle něj je dohoda mezi sociálními a občanskými demokraty neobhajitelná. Za "čistou lež" označil informace o tom, že TOP 09 za zády ODS dala sociálním demokratům nějakou zvláštní nabídku. "Je velmi pravděpodobné, že tato dohoda (ODS a ČSSD) byla uzavřena dříve," uvedl s tím, že nemohla vzniknout za jeden den.

 

 

"Dávno připravený pokrm se jen v noci strčil do infrantrouby, v noci se ohřál a prezentoval jako čerstvě upečený," řekl k nočnímu uzavření koalice předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.

"Tož, pražská naděje byla potracena," odkázal Schwarzenberg na místo vzniku noční dohody - gynekologickou kliniku, pracoviště zřejmě budoucího primátora Bohuslava Svobody (ODS).

Jedno místo v radě je směšné

Tůma soudí, že nabídka jednoho místa v radě města byla mířena na něj, nebude na ni ale reflektovat. "Po (této) zkušenosti nechci krást koně, ani nic jiného," podotkl s odkazem na výrok lídra ODS Bohuslava Svobody starý jeden měsíc, kdy Svoboda Tůmu označil za člověka, se kterým by si dovedl představit tandem.

Nabídnout jen jedno místo v radě vítězi voleb je podle Tůmy výmysl, jehož cílem je zřejmě označit TOP 09 za nekooperativní.

Podle Laudáta strana neudělá stejnou chybu jako zelení či SNK-ED v minulém volebním období, nabídka na jednoho zástupce v radě je podle Laudáta směšná. "Je smutné, že ODS a ČSSD nevzaly v potaz přání voličů. Doufám, že voliči na krok, který dnes tyto strany udělaly, nezapomenou," řekl  Laudát.

"Na shledanou v lepších časech," ukončil úterní konferenci TOP 09 Schwarzenberg.

Primátorem není, i když strana vyhrála

Někdejší guvernér České národní banky Tůma v úterý řekl, že bude v příštích čtyřech letech opozičním zastupitelem na pražském magistrátu. Muži, o kterém se často mluvilo jako u budoucím primátorovi Prahy, nakonec k obsazení primátorského křesla nestačilo ani vítězství TOP 09 v metropoli.

Žádné definitivní rozhodnutí ohledně své politické dráhy, prý ale zatím Tůma neučinil.

Mezi priority TOP 09 jako pražské opoziční strany bude patřit větší zprůhlednění nových městských veřejných zakázek i běžících smluv. "Jako zastupitelé budeme mít samozřejmě daleko větší pravomoci z hlediska získávání informací, vytvoříme týmy, které se budou zabývat jednotlivými kauzami a budeme tlačit na radu, na zastupitelstvo a samozřejmě budeme používat i cestu medializace. Zveřejňování, zveřejňování, zveřejňování," popsal Tůma další postup své strany.

Výroky komentující dohodu pražské ODS a ČSSD na společné koalici na pražské radnici:

Premiér a předseda ODS Petr Nečas:
"Za uzavření koaliční dohody je odpovědné vedení pražského regionálního sdružení ODS a záleží na něm, jestli o smysluplnosti tohoto kroku přesvědčí voliče."

"Na základě chování představitelů TOP 09 se postupu pražské ODS divím méně, než bych se divil před čtyřmi týdny."

Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka:
"Myslím, že je známa věc, že jsem si koalici s ODS nepřál, koalici nepodporuji."

Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek:
"Naše informace jasně říkaly, že obě dvě strany byly dohodnuty dávno před volbami, že koalici udělají ve jménu zájmů, o kterých nehovoří, ale které budou brzy všem zřejmé."

"Teď pro to hledáme vhodný název. Zatím jsme došli ke '4K', tedy 'Kmotrovská koalice korupčního kartelu'."

Předseda SZ Ondřej Liška:
"Věříme, že v opakovaných volbách dostanou strany velké koalice za podvod na voličích pořádný výprask."

Předseda pražské TOP 09 František Laudát:
"Uděláme ale vše pro to, aby tato koalice skončila dříve."

Volební lídr pražské ČSSD Jiří Dienstbier:
"I způsob, jak k tomu došlo (uzavření dohody), považuji za podrazácký."

"Je podivné, že pánové Březina a Hulinský (vyjednávači ČSSD) zdůrazňovali, že jde především o program. Přitom jsme se ani nepokusili vyjednat lepší podmínky s TOP 09."

Volební lídr pražské ODS, gynekolog a zřejmě příští pražský primátor Bohuslav Svoboda:
"Jednání trvala relativně utajeně u mě na klinice."

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg:
"Tož pražská naděje byla potracena."