Loni poslal hazard na dobročinné účely 3,3 miliardy. Kde peníze skončily?

Nedohledatelní příjemci
Část peněz z povinných odvodů (které tvoří až 20 procent z obratu) končí u neprůhledných firem. HN zjistily, že miliony dostaly neexistující zvířecí útulek nebo občanské sdružení, které část peněz přeposlalo do Kostariky.

Úřad: Kontrola je malá
I ministerstvo financí přiznává, že má jen málo možností, jak kontrolovat, kam peníze z hazardu plynou. "Alespoň jsme vyvěsili seznam příjemců na webu," říká šéf loterijního odboru Karel Korynta.

Vracejí se peníze zpátky?
Hlavní podezření je u nezjistitelných příjemců peněz zřejmé - že se peníze přes sdružení vracejí zpět k hazardním společnostem. Může jít až o stovky milionů.

Nový zákon v nedohlednu
Ministerstvo slibuje už tři roky nový loterijní zákon, který má nejen zamezit podvodům, ale třeba také vyřešit povolování videoterminálů, anebo zavést zdanění hazardu. Zákon se však stále nedostal ani na jednání vlády.

Sdružení přátel motorismu si už dva roky po sobě nemůže stěžovat. Předloni: dar 37 milionů od hazardní společnosti Bonver Win. Loni od stejné firmy 7 milionů.

Pátrání, co tedy tohle sdružení dělá a za co peníze utrácí, ale narazí hned v začátku: kontakty nezveřejňuje a jeho činnost z veřejných zdrojů nedohledáte.

HN už druhý týden v sérii článků poodkrývají pozadí tohoto neprůhledného byznysu. Hazardní firmy v Česku neplatí daně, zato však musí povinně odvádět část obratu na veřejně prospěšné účely. Peníze ale často končí u nedohledatelných sdružení, nadací a firem.

A právě všichni, co se - ať už otevřeně nebo zastřeně - točí kolem silných a drahých motorů, jsou suverénním vítězem hazardní dobročinnosti. Kasina, herny a loterie poslaly nejrůznějším motoristickým stájím podle propočtů HN nejméně 190 milionů. Tedy téměř desetinu peněz, které putovaly od hazardních firem na sportovní účely. Zatímco ti méně šťastní se musí spokojit se zlomkem peněz.

Auta mají štědré dárce...

Například Junior Racing Klub, který patří do impéria bývalého závodníka a podnikatele Antonína Charouze, dostal podle loňské výroční zprávy ministerstva financí od různých hazardních společností skoro 90 milionů.

Nebo společnost SBM Europe, která podniká v motoristických soutěžích, si přišla na 16,8 milionu. A příspěvky od pár desítek tisíc až po ty mnohamilionové získaly i různé závodní kluby. "Motoristický sport je bohužel hrozně drahý, spolkne mnohem víc peněz než ostatní. Jedna sezona závodního auta může vyjít až na desítky milionů," vysvětluje Roman Ječmínek, ředitel Autoklubu ČR, k jehož členům také hazardní peníze tečou.

A právě tohle je problém. Podle zákona musí odvody putovat na sportovní, sociální, zdravotní, ekologické, kulturní nebo jiné veřejně prospěšné účely.

Takže: kdyby chtěly být hazardní společnosti co nejspravedlivější, daly by peníze tam, kde přinesou největší užitek. Protože z peněz pro jeden profesionální rallye tým by vyžilo hned několik mládežnických fotbalových nebo třeba basketbalových oddílů. Hazardní firmy navíc nemusí pořádat "soutěž" o nejlepší došlé žádosti ani zdůvodňovat, proč peníze poslaly právě na tyto účely. Jako v případě šéfa zmíněné motoristické firmy SBM Europe Stefana Barniho.

"Podal písemnou žádost o poskytnutí části výtěžku na zajištění sportovní přípravy mladých motokrosových jezdců. Jako v předchozím případě jsme obdobným procesem žádost schválili," říká Svatopluk Kopecký ze společnosti Bonver Win.

...školy jim můžou závidět

Statistiky ministerstva financí o pohybu hazardních peněz mají ještě jeden háček. Započítávají i sdružení či nadace, které možná ani neexistují: o jejich činnosti není nikde zmínka a odborníci je neznají.

HN proto spočítaly, kolik peněz z celkových 3,3 miliardy korun jde na skutečné projekty v jednotlivých oblastech. A výsledek je zarážející. Třeba na školství - na vybavení učeben, pomůcky či výlety - putovalo prokazatelně loni jen 56 milionů. Na zdravotnictví zase 82 milionů.

Málo peněz jde v porovnání s ostatním i na sociální projekty, jako jsou dětské domovy nebo domovy důchodců - loni dostaly 78 milionů. Dalších 52 milionů inkasovala Brána Kapura, která se údajně věnuje práci s imigranty. Jenže tyto peníze do skutečných výdajů na sociální projekty započítat nelze. Týdeník Euro už upozornil, že odborníci Bránu Kapuru neznají, sdružení nemá internetové stránky a o jeho činnosti nelze téměř nic najít.

Zdaleka nejvíc peněz jde na sport. Obří balík 863,6 milionu získalo sdružení Zelený ostrov od společnosti Sazka. Sdružení je majoritním akcionářem firmy Bestsport, která spravuje O2 arenu. Drtivá většina částky tak jde na umořování devatenáctimiliardového dluhu za výstavbu haly.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist