Zelení mají takový zvyk, že své sjezdy pořádají v omlácených, nevzhledných kongresových halách. Asi je to kvůli jejich ceně, nicméně když do nich člověk vstoupí, určitě by jej nenapadlo, že se uvnitř rokuje o ekologii, udržitelném rozvoji, globálním oteplování či lidských právech. Nejinak tomu bylo letos v pražském hotelu Olšanka.

Kdo do něj vešel, musel se zaměřit na detaily, ne na pusté chodby, umakartové stoly a ošoupané zátěžové koberce. Tak třeba visačky: zelení jakožto zarytí hlasatelé politické korektnosti a genderové rovnosti vybavili účastníky cedulkami s nápisem DELEGÁT/-KA. To aby se ženy (jmenovitě třeba socioložka Jiřina Šiklová) necítily ukřivděny.

Přesto se v něčem letošní sjezd této do května ještě parlamentní strany lišil od těch minulých. Ano, chybělo fair-trade či bio občerstvení, ale to nebylo to hlavní. Šlo o atmosférou.

Pryč byl válečný shon zpřed dvou let, kdy na teplickém setkání vygradoval střet mezi Martinem Bursíkem a Danou Kuchtovou. Nikdo si také nestěžoval na manipulace s černými dušemi a účelové postupy jako v září 2005, kdy Bursík z křesla předsedy vyšoupl neprůrazného Jana Beránka.

Očekávané výsledky

A vidu ani slechu nebylo po mediálním zájmu, kterému se zelení těšili ještě loni na podzim, když volili v Brně. Teď na Žižkov dorazili téměř výlučně zástupci veřejnoprávních médií, novináři z „komerční“ sféry byli výjimkou. Možná i kvůli tomu vše probíhalo klidněji, bez vzrušených emocí.

Zbývá vám ještě 50 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se