Stranu zelených (SZ) povede následující dva roky dle očekávání opět Ondřej Liška, který na post předsedy strany rezignoval krátce po debaklu ve sněmovních volbách. Liška získal v sobotu na celorepublikovém stranickém sjezdu podporu od 125 z 209 delegátů (asi 60 procent) a označil to za silný mandát.

"Věřím, že se mi podaří společně s novým předsednictvem a našimi členkami a členy vrátit Stranu zelených do parlamentu. Rád bych, aby se čeští zelení inspirovali fenomenálním úspěchem svých německých kolegů a stali se opět silnou stranou," řekl Liška krátce po svém znovuzvolení.

V parlamentních volbách získali zelení jen 2,44 procent hlasů a po čtyřech letech opustili sněmovní lavice. Paradoxně jim ale přišly stovky nových přihlášek do strany. Aktuálně se podpora SZ pohybuje kolem 2,5 procenta, vyplývá to z říjnového volebního modelu CVVM.

Liška ve svém kandidátském projevu zmínil čtyři podmínky, jejichž splnění povede k úspěchu v příštích volbách: Strana zelených podle něj má být zásadová a nést zřetelný programový profil, musí komunikovat srozumitelným jazykem, stát na aktivní práci členské základny a představitelé strany musí chápat, že "pestrá vnitrostranická debata je stejně tak důležitá, jako společný postup navenek."

Staronový lídr nepřímo poukázal na spor s Demokratickou stranou zelených. Bývalá ministryně školství Dana Kuchtová a poslankyně Olga Zubová a Věra Jakubková byly loni vyloučeny ze strany a následně přispěly k pádu vlády Mirka Topolánka.

"Nehlasoval jsem pro vyloučení některých našich členů proto, že bychom se ideově rozcházeli. Hlasoval jsem podle svého svědomí a proto, že se neštítili úzce spolupracovat s těmi, kdo prokazetelně účelově a s jasným zájmem zničit zvenčí zelené živili naše vnitřní spory," prohlásil v sobotu Liška. O návratu Kuchtové je připraven diskutovat, pokud z druhé strany zazní určitá sebereflexe, prozradil Liška serveru iDnes.cz.

Liška šéfuje straně po Bursíkovi

Ondřej Liška šéfuje zeleným přibližně rok a půl, kormidlo strany převzal od Martina Bursíka, který odstoupil po neúspěchu ve volbách do Evropského parlamentu v červnu roku 2009.

O nejvyšší stranickou funkci se kromě Lišky v sobotu ucházel také vedoucí analytické sekce SZ Karel Helman z Prahy 4 (35 hlasů) a Giuseppe Maiello (27 hlasů), předseda základní organizace Strany zelených v Klánovicích.

U dalšího bodu v programu, volbě prvního místopředsedy SZ, se delegáti překvapivě zadrhli na několik hodin a volba musela být několikrát opakována. Neuspěli Petr Štěpánek ani Petra Kolínská, na doporučení Lišky byl nakonec do funkce zvolen bývalý poslenec Přemysl Rabas.


PROFIL: Ondřej Liška, předseda Strany zelených Ondřej Liška

14. července 1977 - narodil se v Brně. Poté vystudoval Biskupské gymnázium v Brně a politologii a religionistiku na Masarykově univerzitě v Brně.

2000 - 2001 - pracoval v Nadaci Fórum 2000.

2002 - vstoupil do Strany zelených a vyprofiloval se jako její zahraničně-politický expert.

6. dubna 2003 - 2004 - místopředseda Strany zelených (odstoupil kvůli sporům s tehdejším vedením strany).

3. června 2006 - 3. června 2010 - člen Poslanecké sněmovny.

4. prosince 2007 - 8. května 2009 - ministr školství, mládeže a tělovýchovy ČR.

6. září 2008 - 5. prosince 2009 - první místopředseda Strany zelených (od 8. června 2009 po dostoupení předsedy Martina Bursíka stranu vedl).

5. prosince 2009 - zvolen předsedou Strany zelených.

13. listopadu 2010 - na sjezdu strany obhájil své předsednické křeslo.


Ostatní:

- je ženatý, má dvě děti. Jeho žena pochází z italské části jižního Tyrolska;

- autor odborných textů a knihy Církev v podzemí (2000), která zmapovala skryté aktivity katolické církve v českých zemích v době komunismu;

- občas vystupuje se skupinou Lesní zvěř, která hraje směs jazzu, hip hopu a drum'n'bassu;

- hovoří plynně německy a anglicky, umí francouzsky, rusky, polsky a italsky, učí se arabštinu a hebrejštinu;

- má rád hory, například dělal průvodce v Alpách;

- o Liškových schopnostech dovést zelené k úspěchu ve volbách letos v únoru zapochyboval jeho předchůdce Bursík, podle něhož nebyl pro předvolební boj "dostatečně zkušený, výrazný a pevný".