Česko zná své "Velké bratry" roku 2010 - firmy a úřady, které nejvíc slídí v soukromí lidí a špatně zacházejí s jejich citlivými údaji. Anticenu si vysloužilo ministerstvo vnitra, Facebook i Policie ČR.

Výsledky šestého ročníku soutěže pro narušitele soukromí Big Brother Awards byly ve středu vyhlášeny na slavnostním večeru v pražském kině Oko. Odborná porota letos vybírala "výherce" z více jak 140 nominací zaslaných veřejností.

Cenu Největší firemní slídil získali provozovatelé komunitní sítě Facebook. Tuto síť porota vybrala, protože "technickým nastavením i klamavou taktikou tlačí uživatele, aby k soukromým údajům ze svých profilů umožnili přístup komukoli".

Největším úředním slídilem je podle porotců ministerstvo vnitra, které "bojkotuje" přípravy legislativy, která by mohla zlepšit ochranu osobních údajů při využívání kamerových systémů, odposlechů a databází DNA.

Mezi největší narušitele soukromí porota zařadila i Policii České republiky. Vysloužila si ocenění Dlouhodobý slídil, mimo jiné za archivaci fotografií aut i jejich řidičů pořízených z kamerových systémů, ale i za rozsáhlé nadužívání žádostí o přístup k citlivým údajům z mobilů. 

A na Facebook došlo ještě jednou. Výrokem roku se stala slova zakladatele této sítě Marka Zuckerberga, který tvrdí, že právo na soukromí je jen sociální norma, která se v čase vyvíjí. Lidé jsou podle něj dnes už s úplným odbouráním soukromí spokojeni. "Vzhledem ke snahám Facebooku přimět své uživatele, aby co nejvíce odhalili své soukromí (...) považujeme toto prohlášení za účelové," komentovala výrok jedna z porotkyň Helena Svatošová.

Porota "ocenila" například i Evropskou unii za financování projektu INDECT, jehož cílem je vývoj systému detekce abnormálního chování na veřejných prostranstvích i na internetu.
 
Pozitivní cenu letos získali občané Víru nad Svratkou spolu s místním obecním zastupitelstvem za to, že se postavili kamerovému systému zabírajícímu i veřejná místa v obci. Systém instalovalo na hrázi Vírské nádrže Povodí Svratky.

Soutěž Big Brother Awards se hlásí k odkazu slavné knihy George Orwella 1984 a poprvé se uskutečnila ve Velké Británii v roce 1998. V současnosti se koná ve více než desítce evropských zemí a má za cíl upozornit na rizika, která ohrožují soukromí občanů. V České republice soutěž poprvé proběhla v roce 2005. Soutěž pořádá nevládní organizace Iuridicum Remedium.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist