Revizor má podle soudu právo zadržet člověka, který cestoval hromadnou dopravou bez jízdenky. Má právo ho také nutit počkat na policisty, pokud pasažér odmítne ukázat své doklady. Vyplývá to z rozsudku Nejvyššího správního soudu (NSS).

Soud řešil případ z Plzně, kde se cestující bez jízdenky pokoušel utéct před revizorem z trolejbusu, což vyústilo v potyčku. Revizor byl za údajný přestupek proti občanskému soužití potrestán. NSS našel v rozhodnutí řadu chyb, informoval v úterý v tiskové zprávě mluvčí František Emmert.

Podle soudu se revizor smí ptát na totožnost člověka bez jízdenky, nesmí ho však nutit doklady ukázat. Má však v tom případě právo přimět ho, aby oba počkali na policii, nebo na služebnu sami šli. Právní závěr, že vše záleží na dobrovolnosti cestujícího, by podle soudu z drážního zákona udělal nevynutitelnou normu.

"Sankce vůči takzvaným 'černým pasažérům' (...) by tak ve své podstatě byly aplikovatelné pouze vůči cestujícím, kteří by se jim podrobili dobrovolně. Naopak cestující bezohlední a vůči revizorovi dokonce agresivní by žádné negativní následky spojené se svým jednáním nenesli. Jednoduše by totiž z místa odešli," uvedl v rozhodnutí soudce Zdeněk Kühn. Dodal, že dopravce by v tom případě neměl ochranu proti zásahům do svých majetkových práv.

Revizorův přístup musí podle rozsudku být přiměřený. Může sice reagovat na případnou agresi cestujícího, ne však neadekvátně. Člověku bez jízdenky má také dát šanci, aby jeho výzvy poslech dobrovolně, nemá se na něj hned "vrhnout".

Vymáhání jízdného a pokuty soud přirovnal k postupu vůči zloději v obdobných situacích. Stejně prý má restauratér právo postupovat proti hostu, který nezaplatil objednané a snědené jídlo. Obdobně člověk, jemuž někdo jiný poškodil jeho majetek.