Lidé si zřejmě budou moci sami zvolit, zda budou mít v budoucích elektronických občanských průkazech údaje o rodinném stavu a místě bydliště a rodné číslo. Vyplývá to z novely zákona o základních registrech, kterou v pátek schválila sněmovna. Mezi údaje volitelně zapisované do občanských průkazů se nově dostane registrované partnerství. Předloha nyní míří k posouzení do Senátu.

Podle původní novely měla data z občanských průkazů postupně zcela zmizet. Kritici ale poukazovali na to, že údaji se lidé neprokazují jen před státnímu úřady. Jsou nutné i v různých soukromých vztazích. Lidé by si museli za poplatek pořizovat příslušná potvrzení. Podle zákona o bankách by si ale lidé bez údajů v průkazu prý vůbec nemohli založit třeba účet.

Poslanci ČSSD a také Martin Doktor z ODS prosazovali, aby se údaje zapisovaly do průkazů i nadále. Poslanci v pátek ale schválili kompromisní návrh Stanislava Polčáka (TOP 09 a Starostové), podle kterého v nich zůstanou, lidé si ale budou moci sami říci, který z nich v dokladu nechtějí. Takovou úpravu podpořilo ústy ministra Radka Johna (VV) i ministerstvo vnitra.

Rodinný stav se měl podle původní novely zapisovat do občanských průkazů do konce příštího roku. Místo bydliště mělo z průkazů zmizet od roku 2017 a rodné číslo od roku 2020 kvůli stávajícím informačním systémům České správy sociálního zabezpečení. Postup souvisí se zaváděním základních registrů, v nichž údaje budou.

Dokumenty čekají i další změny. U lidí narozených v zahraničí by se mělo uvádět místo narození pouze kódem státu. Agenda občanských průkazů se tím sladí s úpravou platnou pro cestovní doklady.

Elektronické občanské průkazy měli lidé původně dostávat už od července. Termín se posunul na rok 2012 kvůli tomu, že později proti původním předpokladům začne ostrý provoz čtyř informačních registrů. Nynější novela obsahuje řadu zpřesnění a úprav jejich fungování a využívání. Elektronické občanské průkazy mají být oproti dosavadním doplněny o čipovou kartu, na které budou skryty údaje usnadňující jednání s úřady.