Z odposlechů vojenské tajné služby vyplývá, že nákup terénních automobilů Tatra pro armádu provázela manipulace. Odposlechy tajné služby z let 2006 a 2007 podle MF Dnes ukázaly, že o provizi ze smlouvy se dál dělil podnikatel a konzultant Pavel Stošek.

Ten v jednom z telefonátů naznačil, že část peněz jde lidem ve velmi vysokých funkcích. Podle zpravodajců dal část tajně dvěma manažerům Tatry Janu Valovi a Zbyňku Keislerovi.

Kontrakt za 2,6 miliardy korun na konci roku 2006 podepsal tehdejší ministr obrany Jiří Šedivý, který se má na resort vrátit jako náměstek pro zahraniční vztahy a vyzbrojování armády.

Vojenská tajná služba se do případu vložila kvůli podezření na manipulaci zakázky a možné uplácení. Zpravodajci sledovali celou skupinu vyjednavačů nákupu tatrovek několik let.

Středem jejich zájmu byl brněnský podnikatel a konzultant Stošek, voják, který dříve pracoval na ministerstvu obrany. Díky tomu disponoval velmi dobrými kontakty. Netušil, že jeho telefonáty vojenská tajná služba odposlouchává, a to právě kvůli podezření z možného uplácení.


Stošek podepsal smlouvu s Tatrou na to, že jí zařídí bez výběrového řízení zakázku od armády. O existenci smlouvy informovala v roce 2008 Česká televize. Díky smlouvě s Tatrou Stošek inkasoval svou provizi. Firma mu dosud vyplatila 28,6 milionu korun.

 

Kvůli nákupu tater Stošek často navštěvoval náměstka ministra pro vyzbrojování Jaroslava Kopřivu. Schůzky mu sjednával Miloslav Vyplašil, který na ministerstvu pracuje dodnes. Zda část provize nakonec skončila u Vyplašila a Kopřivy, není z odposlechů jasné. Jisté naopak je, že právě přes Kopřivu Stošek celý obchod ovlivňoval.

Paradoxem je, že ačkoliv z telefonátů vyplývalo, že vedlejším produktem zakázky bude mnohamilionová provize pro lobbisty, stát nakonec obchod s Tatrou Kopřivnice uzavřel. Dokonce i přes to, že se cena jednoho nákladního vozu v průběhu času zvýšila z 1,5 milionu na 3,2 milionu korun.

„Jsme zaskočeni novými poznatky v této poměrně staré záležitosti. Ještě více jsme zaskočenitím, že konkrétní státní orgány o nekalém jednání věděly, měly o něm důkazy, a přestožádným způsobem nezasáhly, ani neiniciovaly patřičné vyšetřování," říkají k případu předseda představenstva Tatry a její generální ředitel Ronald Adams. 

"Když jsem byl po svém nástupu do funkce generálního ředitele Tatry poprvé informovántehdejším ministrem obrany o existenci smlouvy mezi Tatrou a panem Stoškem, důkladnějsme celou věc prověřovali. Dvě právní analýzy, které jsme si nechali zpracovat, ukázaly, že smlouva s panem Stoškem, jakkoli kriticky ji hodnotíme, je platně uzavřena podle českýchzákonů, nelze ji bezdůvodně ukončit a Tatra je tedy povinna podle ní plnit. Nechali jsme takézpracovat forenzní audit od společnosti PricewaterhouseCoopers, abychom zjistili, zdav souvislosti se zakázkou nezískal někdo z Tatry neoprávněné obohacení. Ani tento auditneprokázal protizákonné jednání. Tím byly naše možnosti ohledně vyšetřování případuvyčerpány," dodávají.