Když před týdnem rozdával prezident Václav Klaus u příležitosti státního svátku vyznamenání, byl mezi oceněnými i profesor Miroslav Kutílek. V medailónku k jeho osobě se mimo jiné uvádí: „je významný český vědec, který se zabývá pedologií a půdní fyzikou a problematikou klimatických změn.“

A právě druhá část oficiálního zdůvodnění, proč Medaile za zásluhy III. stupně připadla Kutílkovi, může působit kontroverzně. Vědec totiž zastává stejný postoj ke globálnímu oteplování jako hlava státu, že tedy člověkem produkovaný oxid uhličitý tento proces pouze nepatrně urychluje.

Nad jeho oceněním se pozastavuje i část odborné veřejnosti. „Profesor Kutílek je nepochybně kvalitní odborník, známý i v zahraničí. Jeho úroveň však podle mého nedosahuje té vysoké mezinárodní kvality, jakou bych od nositele vysokého státního vyznamenání očekával,“ řekl serveru iHNed.cz Radan Huth, ředitel Ústavu fyziky atmosféry z Akademie věd ČR.

Huth se podle vlastních slov během své kariéry klimatologa s žádnou Kutílkovo odbornou prací nesetkal. „Pokud se profesor Kutílek klimatologií zabývá, pak jen jako laik,“ dodal Huth. „Kutílek rozhodně nehlásá hlavní názor české klimatologické obce. Já osobně jsem o něm dosud vůbec nevěděl,“ doplňuje ho kolega z Ústavu fyziky atmosféry Jan Laštovička.

Vyznamenaný pedolog veškeré pochybovačné hlasy namířené na svou osobu odmítá. „Jsem rád, že se mě někdo významný zastal, když nekráčím v rytmu většiny. Akademikům vadí, že nejedu s kšeftaři kázajícími bludy o příčinách klimatických změn,“ napsal Kutílek v e-mailu.

Nejsem klimatolog, přiznává Kutílek

Sám Kutílek otevřeně v článku „Globální oteplování a klimatické změny v minulosti“ přiznává, že jeho profesí je především půdní fyzika. „Nejsem tedy klimatologem z povolání,“ píše. Klima je podle něj ale jedním z pěti faktorů ovlivňujících vývoj půdy, a proto jsou změny klimatu někdy zapsané ve vlastnostech dnešních půd.

Před několika lety vydal soubornou publikaci nazvanou Racionálně o globálním oteplování a letos soubor esejů Facts About Global Warming (Fakta kolem globálního oteplování).

Klausovo rozhodnutí kritizují také politici. „Pan prezident by měl oceňovat vědce podle jejich úspěšnosti, nikoli podle toho, zda v oboru, kterým se sami ani profesně nezabývají či jen v úzkém výseku, přitakávají prezidentovým názorům,“ uvedl šéf zelených Ondřej Liška. Na adresu Kutílka nicméně dodává, že je „bezesporu známý pedolog“.

Mluvčí Hradu Radim Ochvat při dotazu po zdůvodnění udělení medaile právě Miroslavu Kutílkovi odkázal pouze na oficiální stanovisko, z něhož bylo v úvodu tohoto článku citováno.

Nejznámější pedolog

Profesor Miroslav Kutílek je nespornou autoritou a význačným českým odborníkem v oblasti pedologie. Působí jako jeden z šéfredaktorů mezinárodního vědeckého časopisu Soil & Tillage Research. Spolu s D. R. Nielsenem vydal v 90. letech uznávanou monografii Soil Hydrology o pohybu vody v půdě. Přednášel na univerzitách v Bayreuthu (v Německu), Davisu (v Kalifornii), Chartúmu (v Súdánu) a na ČVUT v Praze.

Za komunismu publikoval pod pseudonymem Marek Hoffman i beletrii v samizdatových edicích Petlice a Index v Kolíně nad Rýnem. Od roku 1998 je čestným členem Mezinárodní pedologické unie (International Union of Soil Sciences).