Vondra mění úředníky

Vondra po nástupu do funkce zahájil razantní výměnu vysokých úředníků ministerstva. Svým novým náměstkem jmenoval bývalého poslance ODS Michaela Hrbatu, který nahradil Vondrou odvolaného Františka Padělka.

Ministr zároveň jmenoval nového ředitele Úřadu pro dohled nad akvizicemi. Stal se jím František Nadymáček, který ve funkci nahradil Romana Hoštu, odvolaného v souvislosti s podezřelými zakázkami Správy vojenského bytového fondu.

Novým ředitelem Vondrova kabinetu se stal Pavel Bulant a funkci generálního sekretáře ministerstva obrany od začátku září zastává bývalý analytik PricewaterhouseCoopers Jan Vylita.

Ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) se podle serveru Respekt.cz rozhodl v úterý odvolat svého náměstka Jana Fulíka. Ten měl stát za uzavřením dohody s koncernem EADS a Španělskem o výměně jednoho transportního letounu CASA za několik českých bitevníků L-159. Další tři letouny CASA Česko koupilo a nyní kvůli tomu čelí kritice Evropské komise.

Z Fulíka se stal náměstkem za Vondrova předchůdce Martina Bartáka. Letos v létě zaujal Fulík pozici po odvolaném náměstkovi pro vyzbrojování Jaroslava Kopřivy, který o funkci přišel kvůli přípravě podezřelé zakázky na nákup minometů.

Zdroje ČTK z ministerstva obrany řekly, že o výměně se uvažovalo delší dobu a nejde o překvapení. "Ministr vždy dával najevo, že si buduje svůj vlastní tým," poznamenal vysoce postavený úředník resortu.

Kvůli výběru vojenských transportních letadel CASA žene Evropská komise Českou republiku k evropskému soudu. Praha podle jejího prohlášení nedodržela předpisy EU týkající se zadávání veřejných zakázek. Podle komise Česko mělo letadla vybrat na základě celoevropského tendru, ale místo toho o zakázce za 132 milionů eur (téměř 3,5 miliardy korun) rozhodlo bez výběrového řízení.

Fulíka nahradí exministr obrany Jiří Šedivý, uvádí Respekt.cz. Šedivý, dosavadní náměstek generálního tajemníka Severoatlantické aliance, je šéfem Vondrou zřízeného týmu připravujícího takzvanou bílou knihu, tedy plány na novou podobu české armády.

Šedivý převezme Fulíkovu agendu. Na starosti tedy bude mít zahraniční vztahy a vyzbrojování armády. Fulíkovi byla nabídnuta jiná pozice. Kam by měl končící náměstek zamířit, zatím není jasné.

Šedivý byl ministrem obrany od září 2006 do ledna 2007 v první vládě premiéra Mirka Topolánka (ODS). Působil rovněž jako náměstek Vondry v době, kdy byl tento politik vicepremiérem pro evropské záležitosti.