Senát ve středu schválil vládní návrh podoby armádních zahraničních misí do roku 2013. Příští rok má v Afghánistánu sloužit až 720 vojáků, v roce 2012 až 640, hlavně v provinčním rekonstrukčním týmu v Lógaru. Vojáci se naopak postupně stáhnou z balkánského Kosova. Pro bylo 57 senátorů, pět včetně všech tří komunistů bylo proti a 14 sociálních demokratů se zdrželo hlasování. Senát o misích rozhodl ještě v předvolebním složení, což kritizovala ČSSD, která horní komoru díky výsledku voleb ovládne.

Vládní plán počítá s navýšením počtu českých vojáků v Afghánistánu o zhruba dvě stovky v příštím roce, v přespříštím má být jejich počet o 80 nižší. "Plán je především výrazem naší odpovědnosti vůči postavení České republiky ve světě a vůči její bezpečnosti," řekl ve středu v Senátu ministr obrany Alexandr Vondra.

Návrh je podle něj snahou "zajistit maximálně koncepční a efektivní zapojení jednotek v zájmových oblastech" a také "odpovědnost vůči těm, kdo jsou v první linii obrany České republiky, tedy českých vojáků".

Pro byli i sociální demokraté

Pro návrh se vyslovili všichni přítomní senátoři ODS a TOP 09. K nim se připojilo také 11 sociálních demokratů. Dva senátoři ČSSD hlasovali proti. Kladně se k návrhu postavil například Jiří Dienstbier, který však podotkl, že mu schází diskuse o koncepci a strategii misí. Podle něho mají být jako součást zahraniční politiky věcí dohody napříč parlamentními stranami.

Naopak razantně proti návrhu se vyslovil další sociální demokrat Jaroslav Sykáček. "Naše armáda by měla být, i při zachování naší vojenské účasti v zahraničí, nápomocna především při pomoci našim občanům. A to jako například v tomto roce, kdy pomáhala v mnoha městech při povodních," pronesl Sykáček.

Vláda schválila návrh na podobu armádních zahraničních misí do roku 2013 před třemi týdny. Příští rok má v Afghánistánu, kde je nyní přes 500 českých mužů a žen v uniformách, sloužit až 720 vojáků, v roce 2012 až 640, hlavně v provinčním rekonstrukčním týmu (PRT) v Lógaru. Součástí afghánské mise má být i dopravní letoun CASA, který tam však nebude celý příští rok, jak uvedl náčelník generálního štábu Vlastimil Picek.

Vojáci se naopak postupně stáhnou z Kosova. Do konce roku v Kosovu zůstane asi 90 vojáků, do příštího léta by jich tam mělo sloužit asi šest desítek, poté bude mít Česko už jen 15 lidí na velitelství sil KFOR.

Úřadující šéf ČSSD Bohuslav Sobotka se po říjnových volbách opakovaně postavil proti tomu, aby mise schvaloval Senát ještě v předvolebním složení, označil to za výsměch voličům. Volby sociálním demokratům přinesly v Senátu většinu.

I senátoři ČSSD ale poukazovali na to, že zákonodárci mají plnohodnotný mandát až do konce svého funkčního období. Mandát Senátu ve stávající podobě vyprší 13. listopadu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist