Okresní soud v Písku v úterý udělil autorovi studie Konečné řešení otázky cikánské Jiřímu Gaudinovi 14 měsíců vězení s podmíněným odkladem na dva roky. Publikace mimo jiné obsahuje myšlenku vystěhovat Romy do Indie.

Gaudin byl do loňského roku členem zemské rady Národní strany. Studii Konečné řešení otázky cikánské loni v dubnu pokřtilo 20 členů a příznivců Národní strany (NS) v Letech na Písecku, konkrétně v místě, kde stál za druhé světové války nacistický sběrný tábor pro Romy.

Publikace, která svým názvem naráží na nacistický plán na vyvraždění evropských Židů, se loni stala oficiálním materiálem Národní strany. Obžalovaný tehdy prohlásil, že jde o poctivou studii.

"Není to žádná provokace, je to seriózní vědecká práce, na které se podíleli i současně publikující akademici. Jejich jména v publikaci nejsou uvedena," řekl Gaudin a současně vysvětlil utajení autorů. Podle něj lidé píšící na kontroverzní témata by mohli mít problémy ve své další činnosti.

Národní strana na české politické scéně působila od roku 2002. Krajně pravicová strana dlouhodobě vystupovala proti Evropské unii nebo přistěhovalcům. Loni na podzim se Národní strana rozpadla.