V pražském tunelu Blanka se dnes po poledni zranil dělník. Mluvčí stavební společnosti Metrostav František Polák řekl, že muž spadl z lešení uvnitř tunelu na úrovni ulice U Sparty v Praze 7.

"Muže se zlomenou nohou a s podezřením na úraz páteře odvezla záchranná služba do nemocnice," řekla ČTK mluvčí záchranky Jiřina Ernesová. Doplnila, že muž spadl z výšky, nepotvrdila se tedy původní informace o tom, že ho zavalily kameny.

Záchranná služba vyjela k nehodě po půl druhé. Ve stejnou dobu se o případu dozvěděla i pražská policie, podle její mluvčí Evy Kropáčové byl nahlášen jako pracovní úraz. "Jde o pracovní úraz, nemá to nic společného s ražbou tunelu," potvrdil Polák. Příčiny nehody podle něj zjistí vyšetřovací komise.

Metrosatav již dostal pokutu za podcenění prevence

Nehoda se stala pouhý týden poté, co dal Český báňský úřad firmě v souvislosti s posledním propadem tunelu Blanka milionovou pokutu. A odůvodnil ji mimo jiné tím, že  Metrostav podcenil prevenci a neudělal dost pro zajištění bezpečnosti.

Tunel Blanka se během stavby už třikrát propadl. Dvakrát vznikl kráter ve Stromovce, naposledy se půda propadla letos v červenci u ministerstva kultury v Praze 6. Případ vyšetřuje i policie.

Příliš spěchali

Při posledním propadu firma podle báňského úřadu také se stavbou příliš spěchala a nedodržela technologické postupy. 

"Především se jedná o nedodržení projektové dokumentace v části bourání provizorní výstuže. Dalším pochybením bylo nedostříkání betonu v celém profilu raženého díla," uvedl místopředseda úřadu Dušan Havel. Metrostav již oznámil, že se nebude odvolávat. 

Pražský magistrát chce po firmě zase 9,5 milionu za škody, které propad způsobil hlavnímu městu. Metrostav již dříve přislíbil, že požadovanou částku uhradí. Celkové náklady na odstranění propadu jej ale mohou přijít mnohonásobně dráž. Sanace místa propadu a související škody se mohou vyšplhat až do stovek milionů korun.

Co na to pojišťovny?

Metrostav je sice pojištěn, ale verdikt báňského úřadu může mít na jeho "peněženku" značný dopad. Je totiž otázka, zda se pojistka vztahuje i na případy, kdy k nehodě dojde poté, co firma poruší schválený technologický postup či nedodrží projekt.

Jedna z hypotéz, že poslední kapkou, která vedla k poslednímu propadu Blanky, byla právě ta, že bagrista na místě odstřižení podpěr technologickými nůžkami – jak vyžadují pravidla – podpěry kvůli urychlení a ujednodušení práce strhával lžící bagru. A protože tunel byl narušen i jinými vlivy, strhl jeho klenbu na sebe.