Lidé projevili v komunálních volbách odhodlání přenést průvan z velké politiky i do jednotlivých měst a v senátních volbách zájem vyvažovat vládní pravicovou většinu.
V obou případech na tom vydělali sociální demokraté, které je možné předběžně označit za překvapivé vítěze. Ve volbách do zastupitelstev odnesla protikmotrovské naladění voličů hlavně ODS.
Někteří politologové ale upozorňují na to, že volby do obecních zastupitelstev nemají úplně spravedlivý systém. To například pocítili voliči v Praze, kterou ODS rozdělila na sedm volebních obvodů, aby ztížila malým stranám šanci dostat se do vedení magistrátu.
To se nakonec stalo, a zelení kvůli tomu chystají žalobu. "Přiznávám, vydělali jsme na tom, já se za to skoro stydím," poznamenal k volebnímu systému v Praze předseda vítězné TOP 09 Karel Schwarzenberg.
Křížkování není kroužkování
Dalším problematickým bodem je obdoba kroužkování, které hojně voliči využívali při sněmovních volbách. U tzv. křížkování jde ale o zcela jiný reálný efekt a nemá tak zásadní význam jako kroužkování.
Předseda Věcí veřejných Radek John označil volební zákon do komunálních voleb z roku 2001 za zbytečně složitý. Podle politologa Tomáše Lebedy je to nejhorší současný volební zákon.
Souhlasí s těmito tvrzeními i Stanislav Balík? Šéf katedry politologie Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity na vaše dotazy k volbám odpovídal v pondělí od 13:00 do 14:00.
(Redakce si vyhrazuje právo zveřejnit pouze slušné otázky. Vaše dotazy se mohou kvůli technickému nastavení zobrazovat se zpožděním.)
Online rozhovor
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist