Za tři roky se má uzavřít poslední uranový důl ve střední Evropě, který dokáže celoročně zásobovat Jadernou elektrárnu Dukovany. Jde o důl Rožná v Dolní Rožínce na Žďársku a ekologové už teď upozorňují, že může jít o ekologickou tikající bombu.

A nechybí ani podobnost s Maďarskem. Na rizika upozoňuje Česká inspekce životního prostředí i ekologové.

"Na povrchu dolu jsou dvě velká odkaliště. Jedno je podobně jako v Maďarsku zasypávané a navyšované valem. Neříkám, že je v tuto chvíli nebezpečné, ale před pár lety při povodních se laguna s kalem docela přeplňovala," varuje před možnou katastrofou ekolog Edvard Sequens ze sdružení Calla.

Podobných rizikových míst je v Česku celá řada. Například po bývalém uranovém dole ve Stráži pod Ralskem zůstaly v podzemí čtyři miliony litrů kyselin, zejména sírové a dusičné.

Zdroje pitné vody pro široké okolí jsou v bezpečí jen díky velmi nákladné hydrologické bariéře. "Kdyby ji však zastavili, kontaminace se začne zase šířit," říká Sequens.

Milion tun toxinů na skládkách

Hrozbou pro životní prostředí jsou i velké chemické podniky, jako Spolana v Neratovicích, Spolchemie v Ústí nad Labem nebo Synthesia v Pardubicích, kde na skládkách leží milion tun toxinů.

Velmi problematická je i společnost Deza ve Valašském Meziříčí, která vyrábí změkčovadla plastů. "Deza je jedním z největších znečišťovatelů v Česku. Jde hlavně o rakovinotvorné látky, v čemž je bezkonkurenčně nejhorší. Firma nemá žádnou skládku ani odkaliště a chemikálie se šíří do okolí," říká Martin Orálek z Českého svazu ochránců přírody. Kvůli benzolovým nádržím navíc hrozí nebezpečí výbuchu.

Česká inspekce životního prostředí kontroluje velké průmyslové a chemické podniky každý rok. "V posledních letech je zjišťováno, že většina provozovatelů plní stanovené cíle," uklidňuje mluvčí inspekce Ivana Awadová.

I přes tyto kontroly však pravidelně dochází k ekologickým haváriím. Například před osmi lety při povodních uniklo ze zatopené neratovické Spolany 80 tun chloru. Před čtyřmi lety zase kyanid uniklý z Draslovky Kolín otrávil obrovské množství ryb v Labi. (Přehled ekologických havárií v Česku - ZDE.)

 

Ekologické havárie v Česku

Prosinec 2009

Z litvínovské firmy Unipetrol RPA unikly do řeky Bíliny ropné látky, které stonásobně až tisícinásobně překročily limity přípustné pro znečištění povrchových vod. Kvůli úniku ropných látek uhynul v řece větší počet ryb, látky pronikly až do Ústí nad Labem.

Listopad 2006

Stovky litrů manganistanu draselného znečistily vodu v řece Olšavě v Uherském Brodě na Uherskohradišťsku. Chemická látka, která zamořila tok v délce dva až tři kilometry, se dostala půdou až do kanalizace a poté do řeky.

Leden 2006

Z Lučebních závodů Draslovka Kolín uniklo do Labe velké množství kyanidu, který způsobil velký úhyn ryb v Labi pod Kolínem. Podle rybářů otrávil kyanid v Labi nejméně devět tun ryb. V červnu 2006 dostala Draslovka od státu pokutu dva miliony.

Srpen 2002

Rozvodněné Labe zaplavilo při povodních areál chemičky Spolany Neratovice. Uniklo 80 tun chloru, z toho 760 kg do ovzduší. Zemědělcům v okolí únik chemikálií zničil úrodu. Spolana dostala od státu pokutu 1,4 milionu.

Červen 1998

Řeku Březnou zasáhla na pomezí Orlickoústecka a Šumperska velká ekologická havárie. Neznámá látka tady zcela zničila život v úseku
20 kilometrů. Uhynulo asi 7000 ryb. Škody přesáhly 200 tisíc korun, řeka zůstala čtyři roky bez života.

Říjen 1996

Z ropovodu mezi obcemi Výrov a Buček u Karlovic na Plzeňsku uniklo velké množství ropy. Nehodu způsobil člověk, který si chtěl načerpat ropu pro svoji potřebu. Škoda dosáhla
15 milionů korun.