Pondělí 4. 10.

U magistrály v pražských Holešovicích se objevil obří billboard s nápisem "Nevolím tunely a tuneláře, mafiány a šejdíře, kasina a nevěstince!". Autor? Prezident Václav Havel. Byly doby, kdy to měl snažší a mohl přímo podpořit nějakou stranu nebo konkrétní politiky. Naposledy to byli zelení. To, že letos raději napsal, koho volit nechce, než koho ano, možná o lecčem svědčí.

Úterý 5. 10.

ODS je v Praze pozoruhodně rozpolcená. Doslova rozdvojená. Jednu ODS teď můžeme vidět na plakátech, druhá se teď naopak usilovně snaží o neviditelnost.

Tu první reprezentuje kandidát na pražského primátora, lékař Bohuslav Svoboda, narychlo vymyšlená nová tvář, která má vzbudit dojem, že se ODS v Praze polepšila. A Svoboda dělá co může. V úterý veřejně slíbil, občanští demokraté, kteří stále ovládají pražskou radnici, neuzavřou do komunálních voleb žádnou velkou veřejnou zakázku. Je to pochopitelné. Kdykoliv nějakou uzavřeli, byl z toho průšvih.

Jenže Svobodův slib je buď pěkný trapas, nebo drzý výsměch. Ta druhá ODS, reprezentovaná pražskými radními, kteří mimochodem také kandidují, v průběhu posledních týdnů odslouhlasila obří zakázky v hodnotě čtvrt miliardy korun. Na poslední chvíli. Uvedlo to aktuálně.cz. Jde o zakázky na čtyřletý provoz portálu praha.eu a na rozšíření již existujícího softwaru pro magistrát a úřady městských částí také na celé čtyřleté volební období.

Člověk nemusí být zrovna intelektuální rakera, aby si uvědomil, že se ODS v Praze polepší jen těžko.

Středa 6. 10.

Velký skandál ČSSD. Začal nenápadně, Hospodářským novinám se jeden z lídrů ČSSD v Praze Miroslav Poche mezi řečí přiznal, že fixluje se sponzorskými dary své straně. Prý kvůli daním. Zdá se ale, že jde o mnohem větší problém se stranickými penězi sociálních demokratů. Podrobnosti najdete ve zpravodajství iHNed.cz. Pozoruhodné jsou především rozhovory, které s Pochem redaktoři HN vedly. Jsou ZDE.

Čtvrtek 7. 10.

Den bohatý na události. Lídr ČSSD v Praze Miroslav Poche oznámil rezignaci na stranické funkce. Právník a senátní kandidát Suverenity v Olomouci Jan Rytíř podal trestní oznámení na bývalého guvernéra České národní banky a pražského lídra TOP 09 Zdeňka Tůmu, proto, že si totiž zhruba pět let nechal jako šéf ČNB platil v Praze služební byt, i když jeho rodina měla v té době dva obecní byty. Nejde ale o žádný skandál, Tůma za byt naopak platil národní bance, kandidát Suverenity si špatně přečetl článek, který ho k trestnímu oznámení inspiroval.

Společnost Factum Invenio vydala svůj nový přehled preferencí. Potvrzuje fakt, že nejpopulárnější stranou v zemi jsou pořád sociální demokraté a strany vládní koalice oproti květnovým výsledkům ve volbách docela znatelně ztrácí. Je to poměrně unikátní trend. Zatím všechny strany, které sestavily vládu, takhle brzy po volbách naopak body ve veřejném mínění získávaly. Zajímavé ale je, že podle Factum Invenio by se do sněmovny dostali i lidovci, kdyby volby nebyly v květnu, ale v září.

Pátek 8. 10.

Až podezřele snadno se jeden z pražských lídrů ČSSD Poche vzdal po sponzorském skandálu svých funkcí. Jakoby by byl rád, že zůstalo jen u rozepisování jeho daru na více lidí, což je sice machinace, ale nejde o porušení zákona. Jakoby to chtěl mít rychle za sebou, aby se nemusel zodpovídat třeba z toho, že může jít také o způsob, jakým si strana vytváří černé fondy. No, možná ještě bude muset.

Také vedení ČSSD chce mít Pocheho rychle z krku. V pátek ráno se sešlo a dohodlo se, že by bylo dobré, aby Poche odstoupil z kandidátky. Nevypadá to jako jasné a důrazné potrestání viníka, že? Také není. Je to tak trochu finta. Jak dodal úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, Poche má odejít, ale až po volbách. Systém komunálních voleb je trochu jiný než u těch sněmovních, kdyby Poche odešel před volbami, hlasy by ztratili i ostatní kandidáti pražské ČSSD.

OSTATNÍ PŘEDVOLEBNÍ GLOSY SI PŘEČTĚTE ZDE