Ministerstvo školství už letos řešilo stížnosti na dvě příručky, které měly dětem ve školách zprostředkovat pohled na sexuální život. Příručku k sexuální výchově úřad stáhnul ze svého webu, protože byla příliš "otevřená". Naopak příručku k etické výchově odstranil z doporučené literatury proto, že byla příliš konzervativní.

Na první publikaci si stěžoval Výboru na obranu práv rodičů, na druhou spolek homosexuálů Charlie.

"Příručka znatelně negativně hodnotí například masturbaci, kondomy, potraty, homosexualitu či pohlavní aktivitu před 18. rokem života," kritizoval viceprezident klubu Charlie Ladislav Zikmund-Lender materiál pro etickou výchovu autorů Ladislava Lencze a Evy Ivanové.

Naopak sexuální příručka podle Výboru na obranu práv rodičů učila děti souložit bez zábran s kýmkoliv a kdekoliv. K protestům se přidala i Česká biskupská konference. Ministr školství Josef Dobeš po jednání s rodiči řekl, že nezruší doporučení k sexuální výchově ve školách, ale že rozešle ředitelům základních škol doporučení, aby při výuce sexuální výchovy respektovali přání rodičů.

Staženou příručku "Sexuální výchova - vybraná témata" do škol si můžete přečíst - ZDE

"Shodli jsme se na tom, že jednotlivé metody sexuální výuky budou předem konzultovány s rodiči, kteří tak budou přesně vědět, co a jakým způsobem se jejich dítě na toto téma ve škole učí," řekl ministr. Podle organizace rodičů jsou některé z informací, jako je například popis přenosu HIV, na prvním stupni základní školy pro děti předčasné.


Je sexuální výchova ve školách opravdu důležitou formou prevence, nebo jen formálně děti učí to, co už samy znají? Měla by se sexuální výchova ve škole učit už od první třídy? Nenahrávají různé sexuální příručky jen farmaceutickým firmám, jak někteří tvrdí? Může například otevřená školní debata o tom, kdo se s někým líbal, negativně působit na psychiku malého dítěte?

Na vaše dotazy odpovídal profesor Petr Weiss, který pracuje jako psycholog v Sexuologickém ústavu Všeobecné fakultní nemocnice a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Působí mimo jiné i na katedře psychologie Filozofické fakulty UK.

Online rozhovor

On-line rozhovor byl ukončen. Již nelze položit nový dotaz.
BU
Dobrý den, jsou podle vás dnešní děti informovány o sexu lépe než v minulosti? Pokud ano, má na tom zásluhu vzdělávací systém, rodiny nebo spíše otevřenost médií a snadné vyhledávání informací na internetu?
Myslím, že jsou informovány lépe,a to hlavně díky internetu. Petr Weiss
Petr Weiss
Josef
Dobrý den, v jakém věku by se vlastně děti ve škole měly začít učit o tom, co je to soulož atd.?
Obecně to asi říci nelze, ale od počátku by ta osvěta měla být otevřená a pravdivá, nejlépe před asi 9. rokem, pak se děti začínají stydět
Petr Weiss
Martin
Co Vás přivedlo na dráhu sexuologa?
V roce 1982 bylo volné místo právě na sexuologii v Psychiatrické léčebně v Horních Beřkovicích, takže náhoda.
Petr Weiss
anonym
Zdravím. Jak přistupují k sexuální výchově v zahraničí, například v Německu, Skandinávii atd.? Mohl byste zde napsat nějaké srovnání? Děkuji.
V těchto zemích má sexuální výchova dlouhou tradici, např. ve Švédsku začíná od školky, a to už od 30. let minulého století. Zvláště skandinávské země mají i z těchto důvodů nejméně interrupcí na počty obyvatel a nejvyšší počty uživatelů kondomů v Evropě.
Petr Weiss
Naďa
Dobrý den, řekni mi prosím - Měla by se ve škole při sixuální výchově probírat masturbace? A co si o ní myslíte. Je opravdu škodlivá?
Masturbace určitě škodlivá nění, škodlivé mohou být pouze pocity viny za masturbaci, které mohou pod vlivem nesprávné výchovy někteří lidé ještě i dnes pociťovat. Neškodnost a přirozenost masturbace by samozřejmě měla být zdůrazněna i v rámci sexuální výchovy.
Petr Weiss
Martin
Domnívám se, že sexuální příručka byť v základech by měla být už pro děti v mateřské školce, protože pornografické materiály se díky pokroku v technice na děti valí od útlého věku. Jaký je Váš názor, od kterého roku života by se mělo začít ?
Sexuální výchova ve skutečnosti probíhá od útlého dětství, například tím, jak se táta chová k mámě - i to je pak modelové učení toho, jak mají vypadat vztahy mezi muži a ženami. Jinak vždy by typ poučení měl být závislý na věku dítěte - např. i děti v mateřských školách by měly vědět, že nikdo nemá na ně sahat proti jejich vůli apod.
Petr Weiss
Martin Novotný
Dobrý den, pane Weissi, máte informace, jak je to v současné době se sexuální výchovou na školách? Tj. kdy se učí (ve které třídě) a podle jakých učebnic? Eventuálně, je možné tuto učebnici někde stáhnout na internetu? Díky, Martin Novotný
Nejsem expert přes sexuální výchovu, podle mých informací se charakter i rozsah výuky sexuální výchovy na jednotlivých školách liší , a to především v závislosti na tom, zda se na škole najde nějaký nadšenec, který se do toho pustí. Rozsáhlou učebnici sexuální výchovy v současné době připravujeme s prof.Šulovou a s dr.Faitem, vyjde v příštích měsících v nakladatelství Maxdorf.
Petr Weiss
Jarmila K. z Prostějova
Dobrý den, jsem sice možná ze "staré školy", ale ráda bych, aby tu zazněl také názor druhé strany - proč by se malé děti měly vůbec ve školách učit o tom, co je to pohlavní styk nebo masturbace? Veškerou sexualitu považuji za natolik intimní záležitost, že by to měla být primárně záležitost rodiny, škola by v tomto případě neměla suplovat její funkci. JK.
Je to legitimní názor, nicméně rozhodnutí Evropského soudního dvora v Haagu z roku 2003 (myslím)ve sporu dánských rodičů, kteří nechtěli, aby jejich dítě absolvovalo sexuální výchovu na škole, s dánským státem, vyznělo tak, že právo dítěte na objektivní informace je přednější než právo rodičů na určení náplně výuky jejich dítěte.
Petr Weiss
Jaroslav Hrubý
Nestačila by dětem jen výuka biologie, jako tomu bylo donedávna?
Myslím, že stejně (nebo i více) důležité jako znalost anatomie pohlavních orgánů je pro dítě či dospívajícího např. znalost antikoncepce, problémů, s nimiž se může setkat při zahajování partnerských styků, odlišností, které se mohou týkat atd.
Petr Weiss
Nedávná maturantka
V rámci sexuální výchovy děti často slyší o nutnosti chránit se před nechtěným početím. Doporučuje se především užívání hormonální antikoncepce, málo se už ale hovoří o jejích zdravotních rizicích. Navíc někdy bývá (nebo alespoň v době mé docházky na SŠ byla) sexuální výchova řešena formou externích přednášek, které organizují firmy vyrábějící třeba kondomy atd. Myslíte si, že je to objektivní způsob podávání informací dětem? Neměla by je o těchto věcech učit spíše jim blízká osoba - když už ne rodiče, tak alespoň učitel(ka), kterou dobře znají - místo nějakého "externisty"?
Vřele s vámi souhlasím.
Petr Weiss
Karel
Kdyz se rekne "budou konzultovany s rodici", co to znamena? Kdo jsou ti "rodice"?
Já tomu taky nerozumím.
Petr Weiss
matěj dobeš
Zdravím vás, pane sexuologu, vzpomenete si, kdy a jak jste se učil sexuání výchovu vy? Děkuji a hezký den, Matěj Dobeš
Neučil jsem se, a i proto jsem během vlastního dospívání prožil mnohé naprosto zbytečné potíže, problémy, nejistoty.
Petr Weiss
tomáš
Docela s podivem si čtu vaší odpověď, že základy sexuální výchovy by se měly učit již v mateřské školce. Jak si takovou výuku představujete, když předškolní děti sotvá umí počítat nebo psát pár písmenek? O čem by se měly učit a jakou formou?
Děti se mohou naučit například říkat ne formou hry - možná tato dovednost může zabránit mnoha zneužitím dětí.
Petr Weiss
matka
Dobrý den, minulý rok se na všech školách zavádělo vučování v rámci tzv. rámcových programů, kdy si každá škola mohla přizpůsobit výuku podle sebe. Nemělo by podobné pravidlo platit i pro sexuální výchovu? Tak, aby si každá škola mohla určit, kdy a jak a podle jaké knížky, o ní dětem říkat. Nejsem zastáncem tohoto direktivního nařizování.
Nejsem, opakuji, expert, nejsem pedagog. Ale myslím, že v současnosti to platí přesně tak, jak to navrhujete.
Petr Weiss
Jarmila K. z Prostějova
Děkuji za odpověď na předchozí dotaz, dovolte mi prosím ještě doplňující otázku: - jak je to podle vás jako odborníka (a nikoli podle evropského soudu) pro dítě lepší, aby se o intimních věcech jako sex dovídalo od "cizí" učitelky v kolektivu 25 ostatních dětí, nebo ve známém prostředí rodiny?
Rodina je v tom určitě nejvhodnější - pokud toho jsou rodiče schopni. Podle našich výzkumů však to probíhá pouze asi v každé páté rodině. V těch ostatních by to asi měla suplovat alespoň škola.
Petr Weiss
Marek
Řada odborníků mluví o škodlivosti hormonální antikoncepce. Není na čase začít před ní varovat?
Pozitivní účinky hormonální antikoncepce daleko a řádově převažují její eventuální rizika. Dívka by však měla být poučena i o těchto případných nevýhodách.
Petr Weiss
anonym
Hezký den, funguje to se sexuální výchovou na školách jako se všemi ostatními předměty - tedy, jsou pak děti z tohoto předmětu nějak zkoušeny, nebo se píše test?
Myslím, že sexuální výchovu nikdo nezkouší a nemyslím si, že by ji někdo zkoušet měl.
Petr Weiss
Olga Nová
Setkáváte se ve své praxi v nemocnici s případy lidí, které by podle vás před jejich problémy bývala mohla ochránita sexuální výchova ve škole?
Mnoho pacientů (například transsexuálů, anorgastických žen nebo erektilně dysfunkčních mužů) by mohlo být ušetřeno utrpení a mohlo si vyřešit dávno své problémy, kdyby měli znalosti o tom, co je jejich potíž a co s ní lze dělat.
Petr Weiss
Tomáš Holý
Kolik procent rozvodů podle vás zapříčiňuje neuspokojivý sexuální život manželů?
Podle některých výzkumů asi pětinu.
Petr Weiss
Varmuža
Nezdá se Vám, že prevence AIDS je u nás nějak podivná ??: dělají ji samí homosexuáloví tzv.v Domu světla a člověk tam nenalezne jedinou poradkyni-ženu či muže-heterosexuála. Děkuju.
V naší zemi stále ještě převládá přenos HIV stykem mezi muži, kteří mají sex s muži. Proto se poradenství v této oblasti věnují hlavně gayové. V mnoha jiných zemích však převládá přenos injekční jehlou u toxikomanů píchajících si drogu intravenózně, nelze rozhodně říci, že by to byla problematika týkající se pouze homosexuálů.
Petr Weiss
Barbora
Jaký je podle vás nejvážnější problém, který provází sexuální život lidí v Česku?
Myslím, že je to stále ještě nedostatečné užívání kondomů. Počet mužů užívajících ochranu je u nás stále ještě jen poloviční vzhledem k účinné prevenci.
Petr Weiss