Slovanská epopej malíře Alfonse Muchy se může stěhovat z Moravského Krumlova do Prahy. Jihomoravský krajský úřad zrušil předběžné opatření, které to znemožňovalo. Praze už bylo rozhodnutí doručeno. ČTK to řekl pražský radní Ondřej Pecha (ODS). Podle něj kraj zrušil předběžné opatření především kvůli procesním chybám.

Úředníci kraje rozhodovali o námitkách Prahy proti předběžnému opatření Moravského Krumlova, které zakázalo manipulaci s epopejí. Radnice opatření vydala na návrh Muchova vnuka Johna, podle něhož není zřejmý majitel díla. Představitelé Prahy chtějí dílo z Krumlova natrvalo odvézt a vystavit v hlavním městě.

Podle Pechy, který má rozhodnutí k dispozici, kraj předběžné opatření zrušil především kvůli procesním chybám Moravského Krumlova. "Praze byla upřena veškerá práva. Nebyli jsme spraveni o zahájeném řízení a nemohli jsme se k ničemu vyjádřit," řekl ČTK Pecha. Podle Pechy se v odůvodnění dále píše, že krumlovská radnice se může věcí dále zabývat, musí dát ale Praze šanci se vyjádřit. "Nyní nic nebrání stěhování. Doufáme, že výstava ve Veletržním paláci by mohla být otevřena do Vánoc, možná i dříve," dodal Pecha.

Mucha Praze dílo věnoval s přáním, aby pro něj město postavilo speciální pavilon, což se dosud nestalo. Podle jeho vnuka tím město nenaplnilo podmínky daru, a dílo mu tedy nemůže patřit. Část Muchových potomků iniciovala dědické řízení, v němž bude žádat, aby jim byla epopej vydána. Souhlasí s jejím umístěním v Praze, ale ne za podmínek nabízených městem.

Kvůli osudu epopeje vznikl spor mezi Krumlovem a Prahou. Petici proti stěhování díla s tím, že by mělo zůstat v Muchově rodném kraji, podepsalo již přes 6000 lidí. Upozorňují, že Krumlov plátna po druhé světové válce zachránil před zničením a vystavil je, a to za situace, kdy o ně Praha nejevila zájem. Hlavní město podle nich dílo nepotřebuje, protože má věhlasných památek dost. Krumlov má pouze epopej, na níž je závislých mnoho jeho provozoven, od restaurací až po obchody.

Ve sporu o epopej je ještě rozhodnutí znojemského okresního soudu, který nařídil dílo Praze vydat, ale jen na dobu jeho vystavení do 31. května příštího roku. Dosud tedy není zřejmé, komu vlastně kolekce 20 rozměrných pláten patří a ani rozhodnutí jihomoravského krajského úřadu tuto záležitost nevyřeší.

"Respektujeme stanovisko soudu i kraje, přestože se nadále domníváme, že by epopej měla v Moravském Krumlově zůstat," řekl k tomu ČTK jeho starosta Jaroslav Mokrý (ODS). Podle něj je nyní na Muchově rodině a Praze, aby vedli další jednání. O situaci bude ve čtvrtek mimořádně jednat Rada Jihomoravského kraje.

Jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) zdůraznil, že rozhodnutí k epopeji je verdiktem úředníků kraje, nikoli jeho politické reprezentace. Ta i nadále trvá na tom, že by dílo mělo zůstat v Moravském Krumlově, který má na plátna "nepochybné morální právo". Na tom se shodly všechny politické strany krajského zastupitelstva, včetně ODS, jejíž zástupci ve vedení Prahy usilují o získání díla pro hlavní město.