Po Novém roce by to mohlo vypadat nějak takhle: jen co se uzavře stomilionová ministerská zakázka na nákup počítačů, uchazeči zveřejní své nabídky a na web dají i zápisy z jednání. Na své internetové stránky umístí také historii práce pro stát a objem starších zakázek.

To jsou jen některé z bodů, na nichž se minulý týden dohodla komise, která připravuje etický kodex pro účastníky státních tendrů. Jejími členy jsou jak experti z Americké obchodní komory, která vznik skupiny iniciovala, či Asociace malých a středních podnikatelů, tak velké koncerny.

Nejde o žádné malé ryby - jsou mezi nimi stavební obři Skanska, Hochtief, auditoři z Ernst & Young, zdravotnický gigant Johnson & Johnson, Coca-Cola nebo elitní právnické kanceláře Becker & Poliakoff či White & Case.

Jejich společný návrh obsahuje několik opatření, po nichž odborníci volají už delší dobu. Společnosti, které vezmou kodex za vlastní, by kromě již zmíněného měly také zveřejnit smlouvu, pokud zakázku vyhrají, a v průběhu její realizace by pravidelně zveřejňovaly změny ceny a na závěr by udělaly porovnání toho, kolik slíbily, že obchod bude stát, a na kolik ve skutečnosti vyšel. Pravidla myslí i na takovou drobnost, že uchazeči by měli přiznat, pokud a čím hostili úředníky, když s nimi o zakázce jednali.

Na podrobnosti se můžete zeptat Jana Leščinského, ředitele Právního odboru Skanska a.s., který vede expertní skupinu pro Pravidla pro uchazeče o veřejné zakázky.

Online rozhovor

Online rozhovor byl ukončen. Již nelze položit nový dotaz.
Michal Novak
Dobrý den, slyšel jsem, že právě Skanska patří mezí největší korupčníky ve státních zakázkách. Můžete se k tomu vyjádřit?
Dobrý den, Skanska nechce být s korupcí spojovaná, i když podniká v segmentu, který má špatnou pověst. Skanska před časem přijala celosvětově vlastní kodex, který jakékoli korupční praktiky zakazuje. Svůj kodex interně i reálně uplatňuje. V České republice ale nefungujeme sami, takže potřebujeme, aby se proti korupčnímu a kartelovému jednání postavilo co nejvíce dalších podnikatelů. Skanska chce, aby se podnikatelské prostředí v České republice změnilo k lepšímu a snaží se o to mimo jiné i svou aktivní účastí při tvorbě Pravidel pro uchazeče o veřejné zakázky.
Jan Leščinský
Pepa
Problémem předražených státních zakázek není jen vztah zhotovitele a státu, ale i zhotovitele a poddodávajích firem. Pokud např. firma, dodávají kamenivo na podloží doveze na stavbu dálnice 1 fůru a fakturuje 2, pak je zřejmé, že ty peníze jsou určeny na něco jiného. Zda se o to dělí dodavatel se stavbyvedoucím či s oděratelem, či zda jsou tyto "rozdíly" určeny ke zkorumpování politiků, je ve hvězdách. Dalším únikem peněz je i to, když např. poddodavatel dodává zboží za markantně nižší cenu, než si ji pak účtuje zhotovitel. Řeší etický kodex i tyto otázky?
Dobrý den, Pravidla pro uchazeče o veřejné zakázky řeší hlavně transparentní vztah mezi uchazeči a zadavateli. Nepravosti se mohou odehrávat i mezi dodavateli a subdodavateli. Na ty se můžeme podívat následně, teď je ale pro nás důležité narovnat vztahy se zadavateli a ukázat státu, pokud ten má problém s otevřeností ve výběrových řízeních, tak uchazeči s tím problém nemají a naopak po státu chtějí, aby vybíral transparentně a veřejnosti výběr doložil.
Jan Leščinský
Jan Pirek
Dobrý den, jak bude kodex vymahatelný?
Dobrý den, Pravidla neobsahují žádné výslovné sankce za jejich nedodržování. Předpokládáme, že se o sankce postará veřejnost a novináři tím, že se budou ptát uchazečů, kteří se k Pravidlům přihlásí, jestli je dodržují a pokud zjistí, že ne, tak je budou za to patřičně pranýřovat. Také předpokládáme, že se novináři a veřejnost budou ptát i těch, kteří k Pravidlům nepřistoupí, proč to neudělali.
Jan Leščinský
Luboš Kreč
Bude přímo Skanska vyvíjet nějaké úsilí, aby se etický kodex dostal mezi co nejvíce firem? Že byste je třeba iniciativně oslovili...
Dobrý den, ano. Je v zájmu jak Skanska, tak všech ostatních podnikatelů, kteří k Pravidlům přistoupí, aby je šířili dál.
Jan Leščinský
Jan Outulný
Proč se vaše společnost rozhodla na komisi podílet? Státní zakázky přece tvoří podstatnou část vašich příjmů, takže by z toho jeden soudil, že dosavadní systém vám musel vyhovovat...
Dobrý den, společnosti Skanska rozhodně nevyhovuje podnikat v oblastech spojovaných s korupcí nebo s jiným nepoctivým chováním. Nemůže si dovolit hazardovat se svým jménem. Na druhou stranu společnost Skanska má zájem stavět pro stát a další zadavatele. Proto potřebuje, aby se situace změnila, aby se zakázky vypisovaly a soutěžily transparentně.
Jan Leščinský
Zed
Dobrý den, stal jste se členem komise, která připravuje etický kodex pro účastníky státních tendrů a měla by potlačit korupci ve veřejných zakázkách. Znamená to, že jste se již s korupcí setkal? Pokud ano, podal jste Vy a nebo vaše firma trestní oznámení? Víte, jací politici či firmy jsou spojení s korupcí?
Dobrý den, při tvorbě Pravidel jsme vycházeli ze zkušeností všech členů expertní skupiny. Shodli jsme se na tom, že chybí transparentnost a že čím transparentnější veřejné zakázky budou, tím méně bude prostoru k pochybným praktikám. K tomu, abyste korumpoval, potřebujete netransparentnost, víc informací, než má konkurence. Ve chvíli, kdy se bude vše zveřejňovat, všichni budou mít přístup ke všem informacím, tak zakázku lze zmanipulovat hůř. Trestní oznámení podáváme, k detailům ani k pozici ostatních podnikatelů nebo politiků se však vyjadřovat nemohu.
Jan Leščinský
Pavel IVAN
Dobrý den, vážně lidem chcete namluvit, že něco vzdáleně připomínající etiku při státních zakázkách existuje jak ze strany úředníků, tak ze strany firem a těch velkých jako je ta Vaše obzvlášť nebo jste tak naivní a věříte tomu sám? Osobně to jen považuji za nepovedené divadlo. Předvolební divadlo.
Dobrý den, věřím, že lze výběrová řízení na veřejné zakázky dělat čistě a věřím, že lze v České republice eticky podnikat a to i se státem. Musí se však ještě mnoho věcí změnit. Tato aktivita má tu ambici změně přispět. Jestli se transparentní veřejné zakázky stanou předvolebním divadlem není podstatné. Co je důležité, aby to bylo téma i po volbách a aby se přestaly veřejné zakázky losovat. Proč se v ČR losují a na Slovensku ne? Proč se nesoutěží na cenu, ale na celý vějíř kritérií, která nakonec stejně nejsou relevantní? Proč se nezveřejňují vítězné nabídky, ale vše je kryto "důvěrností informací"? Toto všechno lze snadno změnit, pokud politici budou chtít. Tlačme je do toho.
Jan Leščinský
Libor
Dobrý den,etický kodex znamená,že budou úředníci ve spolupráci se spřátelenými stavebními firmami nadále rozkrádat státní rozpočet ale nově podle nějakých daných pravidel?Nebo se snad konečně dočkáme elektronických aukcí,normální soutěže a konkurenčního prostředí jak je to běžné v Německu a v dalších civilizovaných zemích?
Dobrý den, Pravidla míří na to, aby se klientelismus omezil. Podnikatelé, kteří se k Pravidlům hlásí, mají zájem o rovnou soutěž a nemají zájem se předhánět v tom, kdo se zná s jakým úředníkem. Snad se již brzy dočkáme toho, že drtivá většina všech soutěží bude transparentní.
Jan Leščinský
Michael Rada
Dobrý den pne řediteli, jsem rád že se účastníte online chatu na serveru iHned. Abych nezdržoval rád bych se Vás zeptal na Váš názor, proč do expertní komise nebyli přizvání i zahraniční experti mající zkušenosti z jiných zemí, či dokonce kontinentů? Jak je mi známo podniká SKANSKA nejenom v ČR, ale i zahraničí, ale stále je Vaše společnost účastníkem tenderů, můžete tedy poskytnout pouze, dle mého názoru, jednostranný pohled na celou problematiku.
Dobrý den, expertní skupina vznikla v rámci Platformy pro transparentní veřejné zakázky. Je to tedy lokální, česká aktivita. Na druhou stranu většina členů expertní komise pochází z mezinárodních spoelčností, takže k přenosu zkušeností ze zahraničí docházelo. Je ale také pravda, že v každé zemi je situace v detailech odlišná a jestli řešíme české problémy, byla znalost českého prostředí klíčová.
Jan Leščinský
Michael
Dobrý den pane řediteli, nemyslíte že přizvání Vaší společnosti, stejně jako dalších "aktivních účastníků" tenderů bude spíše kontraproduktivním krokem?
Dobrý den, jak jsem psal výše, Skanska chce podnikat se státem. Chce to ale dělat čistě. Takových podnikatelů je víc. Platforma je otevřená všem, kteří chtějí transparentní zakázky, ať se jedná o ty, kteří se zadávacích řízení účastní anebo se jich kvůli nedostatečné transparentnosti doposud neúčastnili.
Jan Leščinský
anonym
Je průlomový dnešní verditk UOHS o umisteni první firmy na blacklist verejnych zakazek? Nejsou 3 roky malo? Ma podobny system smysl? Nepujde obejit pomoci vytvoreni noveho pravniho subjektu, ktery na blacklistu nebude, ale bude s "cejchovanou"firmou propojen?
Dobrý den, blacklist bohužel míří na něco jiného, než je transparentní zakázka. Jde v něm zjednodušeně o uvedení nepravdivých kvalifikačních informací. Obávám se, že lze manipulovat se zakázkami a přitom v kvalifikaci používat pravdivé údaje. Institut blacklistu by se měl upravit, aby postihoval všechny možné machinace. Musí se ale přitom zvažovat i možné zneužití v konkurenčním boji.
Jan Leščinský
Bara
Dobrý den, mate uz vytipovane dalsi velke spolecnosti, ktere se ke kodexu pripoji? Jak je chcete presvedcit? Kolik firem by se melo zapojit, aby to vubec melo smysl?
Dobrý den, budeme chtít, aby se ke kodexu připojili všichni. Samozřejmě, že postoj významných podnikatelů může situaci ovlivnit výrazněji. I proto jsou v expertní skupině především velcí podnikatelé. Další by se mohli připojit proto, že ponikat čistě se musí i v Česku vyplácet a to, že dnes je nějaké chování tolerované, neznamená, že bude za rok, dva nebo tři. Žádný podnikatel nechce skončit ve vězení.
Jan Leščinský