Senátor Jiří Čunek (KDU-ČSL) tvrdí, že za jeho obviněním v letité kauze údajné korupce je "dezinformační" znalecký posudek provedený firmou Nova. Čunek na středeční tiskové konferenci sice řekl, že společnost neměla důvod posudek sama zmanipulovat, nesdělil však, kdo za věcí stál. Čunek podal trestní oznámení pro křivou výpověď a nepravdivost znaleckého posudku a podnět ministerstvu spravedlnosti.

Posudek oceňoval 51procentní podíl ve společnosti Vsetínské byty. Podle bývalého vicepremiéra a předsedy lidovců Čunka se nyní ukázalo, že podíl několikanásobně nadhodnotil. Policie prý ale díky posudku získala motiv k obvinění z úplatku - jako někdejší vsetínský starosta měl Čunek údajně přijmout půl milionu korun od firmy H&B Real, která podíl kupovala. Cena byla asi 3,6 milionu korun, podle posudku měla být mnohem vyšší.

Čunek teď na ministerstvu spravedlnosti požaduje vyškrtnutí firmy Nova ze seznamu znalců. Dokument, který si objednala přerovská policie, byl navíc podle něho zřejmě předražený. Předběžné ocenění firma zpracovala zhruba za 3,5 hodiny, dodal senátor.

"Nova s.r.o. neměla důvod zmanipulovat posudek sama," uvedl Čunek. Je podle něho viníkem z trestního pohledu. "Kdo za tím stál, uvidí se v příběhu," podotkl senátor, jenž jej hodlá zveřejňovat na webových stránkách www.legendacunek.cz. Podle něho se ale ukazuje, že existují policisté a státní zástupci, kteří dokážou pracovat na objednávku. Stránky nebyly ještě dnes po poledni funkční.

Chce být starostou, pozici lídra ale nedostane

Čunek zdůraznil, že jeho současné vystoupení nemá nic společného s předvolební kampaní. Čunek kandiduje za KDU-ČSL do vsetínského zastupitelstva. "Ve Vsetíně mě zná každý," podotkl senátor. Jeho původním záměrem údajně bylo zveřejnit záležitosti už před sněmovními volbami.

V dubnu Čunek oznámil svůj návrat do politiky a cíl stát se opět starostou. Vsetínská KDU-ČSL má však již jiného lídra v současné starostce Květoslavě Othové, která získala za dobu svého čtyřletého vedení radnice silné postavení.

Kauza údajné Čunkovy korupce hýbala českou politikou více než rok. Policie tehdejšího lidoveckého předsedu obvinila v únoru 2007. Čunek kvůli obvinění na čas odešel z vlády, po zastavení stíhání se vrátil, poté však znovu a za jiných okolností oznámil odchod. Důsledkem Čunkovy kauzy byla řada dalších trestních stíhání a žalob.