Pokud by se Česko rozhodlo splnit některá doporučení Rady Evropy o genderové korektnosti, čekaly by jej zajímavé lingvistické úkoly. Třeba přepsat hlasovací lístky tak, aby se na nich nemluvilo jen o voličích, ale i o voličkách, nebo naučit sportovní komentátory, ať vymění slovo "mužstvo" za "tým". Nebo si opakovat, že nechodíme po přechodu pro chodce, ale pro pěší.

S návrhem přišla švýcarská členka parlamentního shromáždění rady Doris Stumpová, která má s nesexistickou mluvou bohaté zkušenosti. V Bernu, který došel z jejího pohledu nejdál, se už totiž v oficiální komunikaci nepoužívá ani slovo matka. Namísto toho jen neutrální rodič. "Je třeba předejít tomu, že se bude o ženě mluvit jen jako o pasivní méněcenné bytosti, matce nebo sexuálním objektu," vysvětlovala na zasedání v červnu.

Podle češtináře Ondřeje Tučka jsou ale podobné vnější zásahy do jazyka nepřípustné. "Bizarních nápadů feminismu, hnutí za genderovou rovnost a nudících se evropských byrokratů se ale zas tak bát nemusíme," myslí si.

GLOSA Ondřeje Tučka


Jaký je váš názor? Chcete používat označení "otec" a "matka", nebo neutrální "rodič"? Je evropský návrh opravdu jen úsměvným přáním, nebo nutným bojem za vyrovnání pozic obou pohlaví ve společnosti? Měl by být jazyk vůbec regulován, nebo se vyvíjet vlastní přirozenou cestou?

Váš názor: 
Vaše jméno a obec: 
Váš e-mail: 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist