Hodnotící zpráva o prodělečném mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci, kterou pro vládu vypracovalo ministerstvo školství, je podle České televize zklamáním. Zpráva měla dát odpověď na otázku, proč nakonec šampionát skončil s více než stomilionovým dluhem, popřípadě kdo za něj může. Podle zasvěcených lidí je ale zpráva nedostačující a vůbec nesplňuje, co se od ní očekávalo, uvedla ČT, která ji má k dispozici.

Ministerstvo ve zprávě popisuje náročné finanční podmínky příprav i realizace šampionátu, uvádí seznam přínosů mistrovství pro ČR a zmiňuje i chválu Mezinárodní lyžařské federace. V tabulkách pak zpráva bez dalšího vysvětlování uvádí, že třeba infrastruktura byla ve finále o 18 milionů dražší, než se počítalo. O dalších deset milionů se prodražil také marketing. Naopak příjmy ze vstupenek a VIP vstupů byly oproti plánům o 70 milionů nižší.

Zpráva ale jen velmi okrajově zmiňuje, proč za šampionátem zůstal asi 110milionový dluh.

V podstatě jediná vysvětlení zní: problémy s nastavením peněžních zdrojů, světová finanční krize, kurzové výkyvy a sněhová kalamita.

Podle kandidáta na primátora Jiřího Šolce (Starostové pro Liberecký kraj) by mělo být v hodnotící zprávě přesně vyčísleno, komu a za co organizátoři platili. Takováto hodnotící zpráva by mu prý nestačila ani jako zastupiteli města. Vojtěchu Hlaváčkovi, který zastupuje sdružení věřitelů, zase ve zprávě chybí zhodnocení předpokládaných nákladů a příjmů, jestli byly správně nastaveny.


Mistrovství světa v klasickém lyžování se v Liberci konalo od 18. února do 1. března 2009. Z veřejných zdrojů šly na jeho uspořádání více než dvě miliardy korun - ze státního rozpočtu skoro 1,5 miliardy korun, z rozpočtu Liberce asi 400 milionů a Liberecký kraj přidal přibližně 165 milionů. Náklady na samotnou organizací mistrovství světa činily přes 623 milionů a zodpovídala za ně bývalá běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová. Příjmy pořadatelů ale na pokrytí nákladů nestačily, což vedlo k současným dluhům. K největším věřitelům patří zřejmě liberecký dopravní podnik, kterému pořadatelé nezaplatili 21 milionů korun za dopravu při šampionátu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist