Do prodeje českého pavilonu na Expu v Šanghaji zbývají poslední dny. Podle informací HN se smlouva nakonec podepíše s konglomerátem nazvaným Farma československo-čínského přátelství. Ta nabídla nejvyšší cenu ze všech pěti zájemců.

„Cena, o které jednáme, je velmi slušná. Je to 30 milionů korun,“ řekl zdroj blízký českému zastoupení v Šanghaji, které prodej vyjednává.

V minulosti se přitom pavilony nabízely za symbolickou cenu. Například po Expu v Hannoveru v roce 2000 probíhala dražba s vyvolávací cenou jedné marky.

Česko se tak snažilo přilákat zájemce o koupi. Těm totiž nevzniknou jen pořizovací náklady, ale také si musí připravit desítky milionů korun na provoz a údržbu. A s tím prý nyní Farma souhlasí.

To, že pavilon zůstane v Číně, má však ještě další výhody. Česku odpadnou problémy se zařizováním převozu, který by podle odhadů vyšel na pět milionů korun, a stát bude mít také svou stálou propagaci v další oblasti Číny – v provincii Che-pej.

Farma, která pavilon zřejmě v následujících dnech koupí, má k Česku vztah už od padesátých let. Tehdy tam totiž českoslovenští zemědělci posílali zdejší techniku a pomáhali budovat družstvo.

To, že se pak do názvu farmy dostalo spojení „Československo-čínského přátelství,“ tak byl výraz vděku.

Dnes už je označení farma trochu zavádějící. Ze zemědělského družstva se totiž postupně stal obrovský konglomerát se 180 tisíci zaměstnanci, který připomíná spíše město.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist