Do nejvyšší pražské politiky chtěl proniknout pozoruhodný muž s lékařským diplomem. Minulý měsíc ho soud potrestal za sedmdesátimilionový tunel. Točil se kolem podezřelých veřejných zakázek. A na krku má další obžalobu pro rozsáhlé podvody. Devětačtyřicetiletý Peter Jambor teď chtěl změnit směr.

HN zjistily, že jako kandidát Věcí veřejných usiluje o křeslo v magistrátním zastupitelstvu. Lídři strany tvrdili, že o Jamborových problémech s justicí a policií netušili.

Hned poté, co HN Jamborovu kauzu zveřejnily, slíbili, že svého kandidáta vyškrtnou. "Je to stoprocentní. Ještě dnes z kandidátky zmizí" potvrdil Pavel Dobeš, jednička Jamborova volebního obvodu.

Tunel za 70 milionů

Poprvé HN o Jamborovi psaly před půl rokem. Tehdy šlo o tendr na firmu, která navrhne zateplení policejních budov a získá dotace ze "zelených" evropských fondů.

Padesátimilionovou zakázku získala firma Onyo, s níž Jambor spolupracoval. Jenže pak vyšlo najevo, že tendr vyhrála i přes to, že nesplnila podmínky. A člověka, který měl zakázku na starosti, později od policie vyhodili kvůli podezření z korupce.

Jambor se už roky pohybuje v energetice a ekologických dotacích. Aby měl lepší přístup ke klíčovým lidem, vydával se dokonce za poradce ministra průmyslu - kterým samozřejmě nebyl.

Podvod, kvůli němuž šel málem do vězení, ale souvisí s jeho angažmá ve firmě Panorama Group. Jde o společnost, která například pomáhala s organizací zasedání Mezinárodního měnového fondu v Praze v roce 2000.

HN mají rozsudek, podle nějž Jambor firmu připravil o 70 milionů. Celkem jednoduše: z firmy Panorama Group poslal na zahraniční účty tři miliony švýcarských franků - v tehdejším kurzu 70,5 milionu korun. V bance se přitom vydával za šéfa představenstva, i když jím už několik měsíců nebyl.

Před soudem se snažil hájit, že za firmu tehdy jednal o spojení se zahraničním investorem. A protože potřeboval ke spojení kapitál, chtěl peníze přes zahraniční účty zhodnotit. Jenže během líčení vyšlo najevo, že k žádné fúzi dojít nemělo - nepodepsaným smlouvám, jimiž se Jambor oháněl, soud neuvěřil. "Lze je naopak hodnotit jako dodatečně vyhotovené listiny, mající za účel kamuflování skutkového děje," rozhodl soudce Petr Braun.

Navíc: firma z Velké Británie, s níž se chtěl Jambor údajně spojit, nevyvíjela žádnou činnost a těžko dohledatelní majitelé žili kdesi na ostrově West Indies v Karibiku.

Panorama Group pak skončila v konkursu a prakticky bez majetku - ten poslední vyvedl právě Jambor. "Věřitelé si přihlásili pohledávky zhruba za 300 milionů," počítá konkursní správce Luděk Mencl, který na Jambora podával trestní oznámení. Trest byl ale nakonec docela mírný: jen tři roky podmíněně.

A brzo bude muset Jambor před soud znovu. Je totiž obžalovaný jako člen skupiny, která obchodovala s fakturami před dobou splatnosti - nakupovala je a prodávala dál. Když kupci tyto faktury za 32 milionů požadovali proplatit, zjistili, že jsou falešné.

Pracovitý... a odsouzený

Jambor byl sedmičkou na magistrátní kandidátce pátého volebního obvodu. A také šestkou do zastupitelstva v Praze 2. Neměl tak sice moc šancí uspět, ale bylo možné, že si chce přes politiku udělat kontakty, které by mu pak pomohly v podnikání a získávání zakázek. Jambora se přímo zeptat nelze - svůj mobil nezvedá. Když se mu HN dovolaly na jaře, okamžitě zavěsil.

Jambor prý Věcem veřejným sám nabídl, že bude kandidovat jako nestraník. Musel tak v červenci ukázat čistý trestní rejstřík, což nebyl problém - tehdy ještě nebyl pravomocně odsouzený. "Na mě působil jako pracovitý, seriózní a zdatný odborník," diví se Dalibor Sadovský z klubu VV Prahy 2.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist